Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

ÖSYM Bilgileri
Öğrenim Dili: Türkçe
Puan Türü: YGS - 5
Süresi: 2 Yıl

NE ÖĞRENİRSİN?

Sivil Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve yapılan düzenlemeler, giderek daha çok sayıda havayolu şirketinin sivil havacılık sektörüne katılmasını teşvik etmektedir. Bu gelişmelere paralel olarak havayolu ile yolcu taşımacılığı; yurt içi, uluslararası uçuşlar ve uçuş noktaları hızla artmaktadır. Program, sektördeki firmaların ihtiyaç duyduğu yetişmiş kabin hizmetleri personeli talebini karşılamayı amaçlamaktadır. Sivil Havacılık sektörünü ve diğer sektörlerle ilişkisini iyi bilen, uluslararası sivil havacılık organizasyonları ve kuralları, kabin memuru görev ve sorumlulukları, uçuşta servis, normal emniyet usulleri, ekip kaynak yönetimi (CRM), yolcu ilişkileri, acil durum kuralları, ilk yardım gibi konularda bilgi sahibi elemanlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Programa öğrenci kabulünde kabin hizmetleri mesleğinin gerektirdiği özel şartlar aranacaktır. Tercih aşamasında kılavuzun ilgili maddeleri incelenmelidir.

Sınavsız Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları
Meslek Liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe, Finansman ve Pazarlama, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende, Satış yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Ticaret Liselerini Alan Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler, Ulaştırma Hizmetleri.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları
Havacılık İşletmeciliği
Lojistik Yönetimi
Seyahat İşletmeciliği
Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Turizm ve Otelcilik
Ulaştırma ve Lojistik
Uluslararası Lojistik

İş ve Kariyer Olanakları
Havayolu şirketlerinin Genel Müdürlükleri, Yurt içi ve Yurt dışı yolcu taşıyan özel havayolu şirketleri, Yabancı Havayolu şirketleri, Sivil havacılıkla ilgili her türlü firma ve şirketler.

Ulaştırma Hizmetleri
Bölüm Başkanı
Yrd. Doç. Dr. Güray Tezer - guraytezer@beykoz.edu.tr

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
Program Başkanı
Yrd. Doç. Dr. Nejla Karabulut - nejlakarabulut@beykoz.edu.tr

Program Danışma Kurulu
Nevin Çolak (THY)

 

Ders Planı ve İçeriği

Program Başkanından