Prof. Dr. Selahattin Kuru, Türkiye Açık Bilim Zirvesi'ne Katıldı

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Selahattin Kuru; 12 Eylül'de Sabancı Üniversitesi evsahipliğinde Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleştirilen "Türkiye Açık Bilim Zirvesi 2018"e katıldı. Zirvede bilimsel yayınlara ve bu yayınların dayandığı verilere özgürce erişim anlamına gelen 'açık bilimin' gelişme, inovasyon ve ilerleme için önemi vurgulandı. Açık bilim için için farkındalık yaratma, politika geliştirme, altyapı geliştirme ve işbirliği konuları ele alındı. 

Avrupa Birliği dijital tek pazar stratejisi çerçevesinde açık bilim için 'Avrupa Açık Bilim Bulutu'nu (European Open Science Cloud) ve OpenAIRE servisini geliştirmiş bulunuyor. Avrupa Birliği bilimsel yayınlara ve verilere açık erişim ve kullanımı geliştirmek için FAIR ilkelerini (Findable-Bulunabilir, Accessible-Erişilebilir, Interooerable-Birlikte Çalışabilir, Reusable-Yeniden Kullanılabilir) benimsedi ve bu ilkelerin yaygınlaşması için GO FAIR adlı küresel açıklık girişimini başlattı.

Açık bilim ile açık inovasyon ve rekabet öncesi işbirliğinin arttırılması amaçlanıyor. Açık bilim bilimsel iletişimin, açık devletin, saydamlığın ve katılımcı demokrasinin vazgeçilmez bir bileşeni olarak kabul ediliyor.

Bu içerik 20/09/2018 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.