Mimarlık Bölümü Öğrencileri Sancaklar Camii’ne Gezi Düzenledi.

Mimarlık Bölümü öğrencileri ilk mimarlık gezisini modern mimarinin ülkemizdeki önde gelen örneği olan Sancaklar Camii’ne düzenledi.

Ülkemizin önde gelen mimarlarından olan Emre Arolat’ın eseri olan Büyükçekmece’deki Sancaklar Camii modern dini mimarinin örneği kabul ediliyor. Eser yalın mimari çizgisi, yerin üstünde görünür bir kütlesi olmaması, ışığın ve maddenin en saf biçimde ortaya konması, kültürel unsurlardan arınmış olması ve yapıya tevazuun hakim olması ile dikkat çekiyor.

Emre Arolat’ın Sancaklar Camii eseri çok sayıda uluslararası ödül kazanmış bulunuyor. Bunlar arasında ABD’de AAP ve Archdaily ödülleri, İngiltere’de Yılın Tasarımı ve WAF Ödülleri, İtalya’da Archmarathon ve International Award Architecture in Stone Ödülleri, Almanya’da German Design Award Ödülü, İspanya’da Mies Ven der Rohe Ödülü, Hırvatistan’da Zagreb Mimarlık Ödülü, World Architecture Award ve National Architecture Awards Ödülleri, Hindistan’da AICA India Ödülü, İran’da Asia Architecture Award Ödülü bulunmaktadır.

Sancaklar Camii son olarak da mimarlık alanında Dünya’nın en prestijli ödüllerinden olan İngiltere’de verilen 2018 RIBA (Royal Institute of Architects) Ödülü’ne layık görüldü.

Sancaklar Camii gezisine öğrencilerle birlikte Mimarlık Bölümü öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Tayibe Seyman Güray, Dr. Öğr. Üyesi Şehnaz Cenani Durmazoğlu ve Öğr. Gör. Gülden Canol de katıldı. Gülden Canol Sancaklar Camii projesi döneminde Emre Arolat Mimarlık Ofisinde çalışmıştır.

Bu içerik 09/11/2018 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.