MARPATAŞ’tan Marka Ve Patent Eğitimi

MARPATAŞ Genel Müdürü Mehmet Tozar, marka, patent, endüstriyel tasarım ve faydalı marka eğitimi kapsamında Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileriyle bir araya geldi.

Reklam Tasarımı ve Uygulamaları dersi kapsamında öğrencilere verilen eğitimde Tozar, günümüzde taklit markaların çok daha kolay biçimde belirlendiğini ve bu markarala uygulanan yaptırımların daha geniş kapsamlı olduğundan söz etti. Tozar, "marka tescil ettirmek istiyorum" ile "patent tescil ettirmek istiyorum"un günlük konuşmalarımızda bize aynı şeyi ifade ediyor gibi görünse de aslında birbirlerinden farklı anlamlara geldiğini söyledi. MARPATAŞ Genel Müdürü Mehmet Tozar, patent kavramının yeni bir buluş niteliği taşımasının gerektiğini, marka tescil işlemi için ise böyle bir zorunluluğun bulunmadığını vurguladı. Markaların fikri ve sınai haklara dikkat etmesinin günümüz rekabet koşullarında oldukça önemli bir rol oynadığından söz eden Tozar, öğrencilere kendi haklarını iyi bilmelerinin yanında diğer bireylerin haklarına ve düşüncelerine de saygı duymanın gerekliliğini anlattı. 

"Markayı Korumak Daha Önemli"

Bir marka ismi ya da sembolün tescil edilmesinden daha zor olanın bunun korunması ve takip edilmesi olduğunu vurgulayan Tozar, "bir marka için en önemli olan hedef kitle nezdinde oluşturduğu imajın "kendi alanında uzman" olabilmesidir" dedi. Öğrencilerin yoğun ilgisi ile gerçekleşen ders bitiminde MARPATAŞ Genel Müdürü Yaşar Tozar da Beykoz Üniversitesi'nde olmaktan mutluluk duyduğunu belirtirken, öğrencilere patent ve tescil hakları ile ilgili duyarlı olmaları gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Bu içerik 29/04/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.