Pilevneli Sanat Galerisi Gezisi Gerçekleşti

Mimarlık Bölümü öğrencileri Pilevneli Sanat Galeri’sine düzenlenen gezide hem sanatçı Şener Özmen'in 'Yeni Bir Umutsuzluk' adlı sergisini görmüş oldular hem de mimari açıdan önemli bir yapıyı gezmiş oldular.

Mimar Emre Arolat tarafından aslına uygun olarak reprodüksiyonu yapılan fabrika yapısı yaklaşık 4.000 m2 kapalı alana sahip olan Likör Fabrikası yapısı geçici bir süre için Pilevneli Sanat Galerisi olarak hizmet ediyor. Eski Ali Sami Yen Stadı'nın hemen bitişiğindeki eski Tekel Likör Fabrikası binası 1930'da Atatürk'ün emriyle Fransız mimar Rober Mallet Stevens tarafından bir Tekel Likör ve Kanyak fabrikası olarak kurulmuştu. 1960 yılında arsanın bir kısmına Ali Sami Yen stadı inşa edildi. Ali Sami Yen stadının yıkımının ardından, 2012 yılında kültür varlığı korumasında olan fabrika yapısı da komisyon kararıyla yıkılarak geriye sadece bacası bırakılmıştır. Öğrenciler galeriyi gezerken arkasında sıralanan yine mimar Emre Arolat'ın tasarımı olan Quasar ve Torun Center yüksek yapılarını da gözlemleme imkanı buldu.

Bu içerik 14/05/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.