Mert İntepe ile Yollarda Güvenli Seyrin Yolları

Üniversitemiz İş Sağlığı ve Güvenliği Programı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kulübü koordinatörlüğünde Sağlık Emniyet Güvenlik Grubu ile ortak düzenlenen Sağlık, Emniyet, Güvenlik Sohbetlerine İleri Sürüş Teknikleri konusuyla devam ettik. Sohbetimizde konuğumuz Adex Akademi Kurucusu, Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Sayın Mert İNTEPE oldu.

Sohbetimizde İleri Sürüş Tekniklerinin temellerinden bahseden Mert Bey, 1 yılda meydana gelen trafik kazalarına değindi. Trafik kazalarının %90’ı ise insanlardan kaynaklı olduğunu, yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktığını belirtti. Trafik kazalarında insanların hayatını kaybetmesi sonucu, araç kullanımında bilinçli olmamızı ve yapılan çalışmaları özellikle dikkate almamız gerektiğini vurguladı. Türkiye’de bu durumun emniyet kemerinin takılmamasından dolayı ön plana çıktığını belirten Mert Bey, 1 emniyet kemerinin yaklaşık 3,5 tonluk bir ağırlığı taşıyabilmekte olduğunu, emniyet kemerinin hayatın devamlılığındaki önemli rolden bahsetti. Yapılan çalışmalarda emniyet kemerinin kullanılmadığını ve arka koltukta emniyet kemerinin takılmasının hayati önem taşıdığını ifade etti. Ayrıca iyi bir lastiğin öneminden, kullanımından ve işlevlerini vurgulayan Mert Bey, bu durumda her bir teknolojinin bizler için çok önemli olduğunu, trafik davranışını ve trafikte emniyet kültürümüzü değiştirmemiz gerektiğini belirtti. Bazı noktalarda güvenlik algımızı değiştirmemiz gerektiğinden bahseden Mert Bey, proaktif bir düşüncede analizi yapabilmemiz gerektiğini ve trafikte küçük hata olmadığını, trafik psikolojisini öğrenmenin bizlere büyük fayda sağlayacağını önemle vurguladı.

Kendisine ve Adex Akademi’ ye teşekkür ediyoruz.

Haber yazımı için katkıda bulunan değerli öğrencilerimiz; R. Cansu YAPICI, Şeymanur AKSÖZ’e teşekkür ederiz.

Bu içerik 17/07/2020 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.