İYBF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Şakir Ersoy'dan 'Zaman Yönetimi' Semineri

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Şakir Ersoy, 23 Ocak 2018 Salı günü Beykoz Üniversitesi Rektörlük Yerleşkesi’nde 'Zaman Yönetimi' konulu bir seminer gerçekleştirdi. İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşen seminerde Prof. Dr. Ersoy, zaman yönetiminin önemini anlattı ve zamanımızı nasıl yönetebileceğimiz konusunda önerilerde bulundu.

“Zamanı yönetemezsek hayatımızı yönetemeyiz”

Konuşmasına zamanın en önemli kaynağımız olduğunu söyleyerek başlayan Prof. Dr. Mehmet Şakir Ersoy, zamanın depolanamaz, biriktirilemez ve başkasına devredilemez bir kaynak olduğunu ve bu kaynağın en iyi şekilde yönetilmesi gerektiğini belirtti. Peter F. Drucker’ın “Zamanı yönetemiyorsak, hiçbir şeyi yönetemeyiz” sözünü hatırlatan Prof. Dr. Ersoy, yaşamın bir dengeler sistemi olduğunu, bu sistem içerisinde her şeyi eğer dengeli olarak planlayabilirsek zamanımızı ve dolayısıyla yaşamımızı yönetebileceğimizi ifade etti.

Zamanımızı nasıl kullanacağımızı bilmenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Ersoy, etkili bir zaman yönetimi için öncelikle günün hangi saatlerinde üretken ve verimli olduğumuzu, zamanımızın büyük bölümünü nelere ayırdığımızı belirlememizin önemli olduğunu söyledi. Zamanımızın etkili bir biçimde planlanabilmesi için faaliyetlerimizdeki amaç ve hedeflerin çok net olarak belirlenmesinin gerekliliğini vurgulayan Prof. Dr. Ersoy; önceliklerin ortaya konarak iş planının yapılması gerektiğini, en önemli işlerin ilk sırada gerçekleştirilmesinin önemini ifade etti.

Zaman yönetiminde planlama araçlarının kullanımının önemini anlatan Prof. Dr. Ersoy; erteleme alışkanlığının da tehlikeli olduğunu, erteleme alışkanlığından vazgeçmemiz gerektiğini ve ertelemek yerine zamanımızı tüketen faaliyetleri yönetmeyi öğrenmemizin önemini de belirterek seminerini tamamladı.  

Bu içerik 13/02/2018 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.