Prof. Dr. Nüket Güz Sanat ve Tasarım Fakültesi Kapanış Dersinde Öğrencilerle Buluştu

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz; 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı kapanış dersinde Beykoz Üniversitesi öğrencileri, akademik ve idari personeliyle bir araya geldi. Derse Roland Barthes’ın ''Hiçbir güç biraz bilgi, biraz bilgelik ve biraz zevkle aşılamaz. Onun bolca bilgi, bilgelik ve sanat içermesi gerekir" sözleriyle başlayan Güz; bütün sanat yapıtlarının felsefe dokulu olduğunu, Roland Barthes'ın vurguladığı gibi biraz bilmenin değil çokça bilmenin ve araştırmanın önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Nüket Güz; bilgi varsılı olmanın eskiye dönüş yapıp eskinin güzelliklerini yakalayarak ve önce düşünmeyi bilerek ilerlediğinin altını çizdi. Sanatın estetik algılar ile kurgulanan bir arayış ve ulaşma çabası olduğuna dikkat çeken Güz, varsıl olmak için bilgi birikiminin yanında estetik düşüncenin de gerekliliğinden söz etti.

"Yeni zaman sanatını tüketiyoruz"

Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz konuşmasında, geçmiş dönem şiir anlayışının sahip olduğu estetik yapısı ile akılda kalıcı olduğundan söz ederken günümüz şiir anlayışının ise kulağa hoş gelen ancak akılda kalmayan yönüne getirdiği eleştiride şiirin anımsanması gerektiğine, ancak tüketim toplumu olmanın bir getirisi olarak şiiri de hızla tükettiğimize vurgu yaptı.

Tüm dünyanın ortak sorunu: "Önyargılı düşünce ve iltica"

Prof. Dr. Nüket Güz, kapanış dersinde dünyada 225 milyon insanın evinden uzakta olduğundan ve bu durumun tüm ülkelerde yaşandığından söz ederek önyargılı düşüncenin tüm dünyanın ortak sorunu olduğuna dikkat çekti. Bu bağlamda, bazı ülkelerde yer alan ve yaşanan bu göçlerin nedenlerinin araştırıldığı Göç Enstitüleri'nin ülkemizde de kurulmasının gerekliliğini vurguladı.

Konuşmasını, Andrey Voznesenski'nin "Ben Goya'yım" şiiri ile tamamlayan Güz, öğrencilere "Hazırlanmadan, heyecanlanmadan bir yere gitmek yok" dedi. Ders bitiminde Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz'e öğrencileri tarafından çiçek takdim edilerek hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

Bu içerik 07/05/2018 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.