Yatay Geçiş

Üniversitemizin 2018-2019 Bahar yarıyılı yatay geçiş başvuruları başladı. Başvurular 25 Ocak 2019 tarihine dek yapılabilecek.

Yatay Geçiş hakkındaki aklınıza takılan tüm soruların cevapları için tıklayınız.


Başka bir üniversitede öğrenim gören öğrenciler üniversitemizdeki aynı ya da farklı bir programa iki şekilde yatay geçiş yapabilirler.

1. Merkezi Yerleştirme Puanı (Ek Madde 1) ile Yatay Geçiş

Üniversiteye yerleştiğiniz yıl aldığınız puanı kullanarak bir seferliğine okuduğunuz üniversite ve programı değiştirebilirsiniz. Geçiş yapacağınız program okuduğunuz programla aynı, eşdeğer ya da tamamen farklı bir program olabilir. 

Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş lisans veya önlisans öğrencilerinin kayıtlı oldukları programdaki başarı koşullarına bakılmaksızın, yerleştiği yıl aldıkları LYS/YGS/TYT veya sınavsız geçiş puanlarına göre yapılan geçiştir.

Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Yatay Geçiş Kontenjanları ve Öğrenim Ücretleri için tıklayınız.

2. Not Ortalamasına Göre Yatay Geçiş

Önlisans programlarında kayıtlı olan ve birinci yarıyıl sonundaki not ortalaması en az 2,28 olan öğrencilerin eşdeğer programlara yapabileceği geçiştir.

 • Önlisans diploma programlarının hazırlık sınıfına, ilk yarıyılı ile son yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.
 • Uzaktan öğretimden, uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi  yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programının o yılki taban puanına eşit veya  yüksek olması gerekir.
 • Birinci öğretim diploma programlarından uzaktan eğitim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.

Not Ortalamasına Göre Yatay Geçiş Kontenjanları ve Öğrenim Ücretleri için tıklayınız.

YATAY GEÇİŞ AKADEMİK TAKVİMİ

BAŞVURU TARİHİ

DEĞERLENDİRME TARİHİ

SONUÇ İLAN TARİHİ

KESİN KAYIT TARİHİ

YEDEK KAYIT TARİHİ

BAŞLANGIÇ

BİTİŞ

BAŞLANGIÇ

BİTİŞ

BAŞLANGIÇ

BİTİŞ

BAŞLANGIÇ

BİTİŞ

 

20 Aralık 2018 Çarşamba

25 Ocak 2019 Cuma

29 Ocak 2019 Salı

31 Ocak 2019 Perşembe

31 Ocak 2019 Perşembe

6 Şubat 2019 Çarşamba

8 Şubat 2019 Cuma

11 Şubat 2019 Pazartesi

12 Şubat 2019 Salı

 

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu
 • Not Durum Belgesi/Transkript (Kapalı zarf içerisinde teslim edilmelidir. Yabancı dilde olan not dökümlerinin Türkçe’ye çevirisinin yapılması gerekmektedir.)
 • Ders İçerikleri
 • ÖSYS Sonuç Belgesi (Kayıtlı olduğu programdan farklı bir programa müracaat edeceklerden LYS/ YKS sonuç belgesi)
 • Öğrenci Belgesi
 • Disiplin Belgesi
 • Yurt Dışından Geçişlerde YÖK’ten Tanınırlık Belgesi
 • İlk ve Acil Yardım Programına yerleşen öğrencilerin İlk ve Acil Yardım Programına yatay geçiş başvurularında kayıt sırasında üniversitelerine teslim ettikleri sağlık raporunun aslı gibidir onaylı örneğini getirmeleri gerekmektedir. Farklı bir programdan İlk ve Acil Yardım Programına yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin ise devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen ve boy/kilo gösterir rapor almaları gerekmektedir.İngilizce Programlara başvuru yapacak adayların aşağıdaki belgelerden birine sahip olması veya Beykoz Üniversitesi İngilizce Yeterlik (BEYKOZ-PROF.) sınavına girerek bu yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • Hazırlık sınıfı okuduğuna dair belge (Belgede kaç puan aldığının, hangi eğitim öğretim yılında hazırlık okuduğunun ve başarılı olup olmadığının belirtilmesi gerekmektedir.
  Türkçe bir programdan İngilizce programa yapılan yatay geçişlerde, hazırlığı bitirip bölüme devam süresi “2 yılı” aşmamalıdır.)
 • Dil Yeterlik Belgesi  (Not: İngilizce Hazırlık Programı’nda normal öğretim süresi bir (1), azami öğretim süresi iki (2) akademik yıldır. Diğer yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıflarında geçirilen süreler azami öğrenim süresi hesaplamasında dikkate alınır.)

İngilizce Yeterlik (Beykoz-Prof.) Sınavı Bilgileri

 • Sınav Tarihi : 29 Ocak 2019 Salı
 • Yazılı Sınav Saati : 10:00
 • Sözlü Sınav Saati : 14:00
 • Sınav Yeri : Yabancı Diller Yüksekokulu Yerleşkesi

Bu içerik 09/01/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesi'ni yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.