Yatay Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

1- Nasıl yatay geçiş yapabilirim?

İki yolla yatay geçiş yapabilirsin;

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (Ek-1 Madde): Mevcut üniversitene kayıt olduğun yıl aldığın merkezi yerleştirme puanlarınla yatay geçiş yapabilirsin. Kayıt olduğun yıldaki merkezi yerleştirme puanın, geçmek istediğin bölümün aynı yıldaki puanına eşit veya ondan yüksek ise o bölüme yatay geçiş yapabilirsin. Ek Madde 1 ile yatay geçişlerde bölümler arası yatay geçiş yapılabilmektedir. Geçiş yapabileceğin bölümlerimize ve bu bölümlerin puanlarına buradan ulaşabilirsin.

Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ilesadece aynı düzeydeki ve eşdeğer ön lisans programları arasında geçiş yapılabilirsin. Bunun için mevcut üniversitende bitirdiğin dönemlere ait genel not ortalamanın en az 2.28 olması gerekmektedir.


2- Açık Öğretimden üniversitenize geçiş yapabilir miyim?

Elbette. Açık Öğretim bölümlerinden üniversitemize hem merkezi yerleştirme puanınla (Ek-1 Madde) hem de ortalamanla (GNO) yatay geçiş yapabilirsin. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçişlerde tüm kurallar aynı iken GNO ile geçişlerde üniversitende bitirdiğin dönemlere ait genel not ortalamasının 3.15 olması aranır; bunun dışında bütün kurallar aynıdır.


3- Hangi sınıfta yatay geçiş yapabilirim?

- Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (Ek-1 Madde): Yatay geçiş içinmevcut üniversitende en az bir dönem okumuş olmak şartı vardır. Bunun dışında hazırlık sınıfı dâhil her sınıfta yatay geçiş mümkündür.

- Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ile birinci sınıfın ikinci yarıyılına başlarken ve ikinci sınıfın ilk yarıyılına (üçüncü yarıyıla) başlarken yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama ile yatay geçiş yapılamamaktadır.


4- Eğitim sürem içerisinde mezun olamadım, okul uzatan öğrenciyim. Yatay geçiş yapabilir miyim?

Elbette. Okul uzatan öğrenciler de Ek-1 Madde kapsamında yatay geçiş yapabilmektedirler. Bu durumda yine mevcut üniversitene kayıt olduğun yıl aldığın merkezi yerleştirme puanına bakılmaktadır. Yatay geçişlerde de azami okuma sürelerinin dikkate alındığını unutma.

Konu ile ilgili başka soruların varsa ve merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapılabilecek bölümler tablosunda ilgili yıl puanımızı bulamadıysan lütfen bizimle iletişime geç.


5- Yatay geçiş kontenjanlarınız nedir?

Merkezi yerleştirme puanı (Ek Madde 1) ile yatay geçiş kontenjanlarımıza buradan ulaşabilirsin.

Ortalama (GNO) ile yatay geçiş kontenjanlarımıza buradan ulaşabilirsin.


6- Başvurular ne zaman bitecek?

Merkezi yerleştirme puanına göre yapılan yatay geçiş başvuruları için son tarih 21 Ağustos 2019, not ortalamasına göre yapılan yatay geçiş başvuruları için son başvuru tarih 27 Ağustos 2019'dur. 


7- Hangi belgeler ile başvuru yapmam gerekiyor?

 • Başvuru Formu
 • Not Durum Belgesi/Transkript (Kapalı zarf içerisinde teslim edilmelidir. Yabancı dilde olan not dökümlerinin Türkçe ’ye çevirisinin yapılması gerekmektedir.)
 • Ders İçerikleri
 • ÖSYS Sonuç Belgesi (Kayıtlı olduğu programdan farklı bir programa müracaat edeceklerden LYS/ YKS sonuç belgesi)
 • Öğrenci Belgesi
 • Disiplin Belgesi
 • Yurt Dışından Geçişlerde YÖK’ten Tanınırlık Belgesi
 • İlk ve Acil Yardım Programına yerleşen öğrencilerin İlk ve Acil Yardım Programına yatay geçiş başvurularında kayıt sırasında üniversitelerine teslim ettikleri sağlık raporunun aslı gibidir onaylı örneğini getirmeleri gerekmektedir. Farklı bir programdan İlk ve Acil Yardım Programına yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin ise devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen ve boy/kilo gösterir rapor almaları gerekmektedir. İngilizce Programlara başvuru yapacak adayların aşağıdaki belgelerden birine sahip olması veya Beykoz Üniversitesi İngilizce Yeterlik (BEYKOZ-PROF.) sınavına girerek bu yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • Hazırlık sınıfı okuduğuna dair belge (Belgede kaç puan aldığının, hangi eğitim öğretim yılında hazırlık okuduğunun ve başarılı olup olmadığının belirtilmesi gerekmektedir. 
  Türkçe bir programdan İngilizce programa yapılan yatay geçişlerde, hazırlığı bitirip bölüme devam süresi “2 yılı” aşmamalıdır.)
 • Dil Yeterlik Belgesi (Not: İngilizce Hazırlık Programı’nda normal öğretim süresi bir (1), azami öğretim süresi iki (2) akademik yıldır. Diğer yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıflarında geçirilen süreler azami öğrenim süresi hesaplamasında dikkate alınır.

8- İngilizce bir bölüme geçiş yapabilir miyim?

Elbette. Bu durumda, farklı olarak İngilizce dil yeterliliğinin olması gerekmektedir. Yeterliliğin yoksa aşağıdaki tarihte yapılacak sınavdan başarılı olman beklenmektedir. İngilizce bölümlere yapılacak geçişlerde dil yeterliliği sınavından başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfına kaydedilmektedirler.

İngilizce Yeterlik (Beykoz-Prof.) Sınavı Bilgileri

 • Sınav Tarihi : 11 Eylül 2019 Çarşamba
 • Yazılı Sınav Saati : 10.00
 • Sözlü Sınav Saati : 14.00
 • Sınav Yeri : Hazırlık Yerleşkesi

(Sınav saatinden en geç yarım saat önce TC kimlik/pasaport ile sınav yerinde olunmalıdır.)


9- Yurtdışından yatay geçiş yapabilir miyim?

Elbette. Ortalama (GNO) ile yurtdışından yatay geçiş yapabilirsin. Bu durumda yurtiçinden yatay geçişlerle aynı koşulların sağlanması gerekir ancak mevcut üniversitenizin YÖK tarafından tanınırlığının olması gerekmektedir.

Merkezi yerleştirme (Ek Madde 1) ile yurtdışından Bahar dönemine yatay geçiş yapılamamaktadır. Yurtdışı yatay geçiş sadece Güz yarıyılına yapılabilmektedir. Merkezi yerleştirme (Ek madde 1) ile yurtdışından yatay geçiş yapmayı düşünüyorsanız Ağustos ayında başvuru yapabilirsiniz.


10- Hazırlık okuyorum, yatay geçiş yapabilir miyim?

Evet, merkezi yerleştirme (Ek-1 Madde) ile yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama (GNO) ile yatay geçiş yapılamamaktadır.


11- Başarısız derslerimin olması yatay geçişime engel olur mu?

Hayır. Başarısız derslerinin olması yatay geçiş yapmana engel olmaz.


12- Yatay geçiş yaparsam bursum kesilir mi?

Yatay geçişlerde mevcut burslar kalkar. Ancak Beykoz Üniversitesi olarak yatay geçişle gelen öğrencilerimize özel burs uygulamaktayız. Uygulanan burslarla oluşan eğitim ücretlerini öğrenmek için tıklayınız.


13- Ders muafiyetlerim neye göre belirlenir?

Mevcut bölümünde aldığın ve başarılı olduğun dersler, geçmek istediğin bölümün dersleri ile içerik ve kredi açısından karşılaştırılır ve uygun görülen dersler muaf sayılır.


14- KYK’dan burs alıyorum. Geçiş yaptığımda bursum kesilir mi?

Hayır. Yatay geçiş kaydı tamamlandıktan sonra Üniversitemizden alacağın belgeyi KYK’ya ibraz edersen bursun devam eder.


15- Kendi üniversitemde stajımı yaptım, saydırabilir miyim?

Yaptığın staj ilgili bölüm başkanı tarafından süre ve içerik açısından değerlendirilerek karar verilir.


16- Lisans öğrencisiyim, önlisans programlarına geçiş yapabilir miyim? / Önlisans öğrencisiyim, lisans programlarına geçiş yapabilir miyim?

Elbette. Merkezi yerleştirme (Ek Madde 1) ile yatay geçiş kapsamında ön lisans ve lisans programları arasında geçiş yapabilirsin.

Bu içerik 30/09/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.