Yatay Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

1- Nasıl yatay geçiş yapabilirim?

İki yolla yatay geçiş yapabilirsin;

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (Ek-1 Madde): Mevcut üniversitene kayıt olduğun yıl aldığın merkezi yerleştirme puanlarınla yatay geçiş yapabilirsin. Kayıt olduğun yıldaki merkezi yerleştirme puanın, geçmek istediğin bölümün aynı yıldaki puanına eşit veya ondan yüksek ise o bölüme yatay geçiş yapabilirsin. Ek Madde 1 ile yatay geçişlerde bölümler arası yatay geçiş yapılabilmektedir. Geçiş yapabileceğin bölümlerimize ve bu bölümlerin puanlarına buradan ulaşabilirsin.

Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ilesadece aynı düzeydeki ve eşdeğer ön lisans programları arasında geçiş yapılabilirsin. Bunun için mevcut üniversitende bitirdiğin dönemlere ait genel not ortalamanın en az 2.29 olması gerekmektedir.


2- Açık Öğretimden üniversitenize geçiş yapabilir miyim?

Elbette. Açık Öğretim bölümlerinden üniversitemize hem merkezi yerleştirme puanınla (Ek-1 Madde) hem de ortalamanla (GNO) yatay geçiş yapabilirsin. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçişlerde tüm kurallar aynı iken GNO ile geçişlerde üniversitende bitirdiğin dönemlere ait genel not ortalamasının 3.15 olması aranır; bunun dışında bütün kurallar aynıdır.


3- Hangi sınıfta yatay geçiş yapabilirim?

- Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (Ek-1 Madde): Yatay geçiş içinmevcut üniversitende en az bir dönem okumuş olmak şartı vardır. Bunun dışında hazırlık sınıfı dâhil her sınıfta yatay geçiş mümkündür.

- Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ile birinci sınıfın ikinci yarıyılına başlarken ve ikinci sınıfın ilk yarıyılına (üçüncü yarıyıla) başlarken yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama ile yatay geçiş yapılamamaktadır.


4- Eğitim sürem içerisinde mezun olamadım, okul uzatan öğrenciyim. Yatay geçiş yapabilir miyim?

Elbette. Okul uzatan öğrenciler de Ek-1 Madde kapsamında yatay geçiş yapabilmektedirler. Bu durumda yine mevcut üniversitene kayıt olduğun yıl aldığın merkezi yerleştirme puanına bakılmaktadır. Yatay geçişlerde de azami okuma sürelerinin dikkate alındığını unutma.

Konu ile ilgili başka soruların varsa ve merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapılabilecek bölümler tablosunda ilgili yıl puanımızı bulamadıysan lütfen bizimle iletişime geç.


5- Yatay geçiş kontenjanlarınız nedir?

Lisans Programları, Merkezi yerleştirme puanı (Ek Madde 1) ile yatay geçiş kontenjanlarımıza buradan ulaşabilirsin.

Önlisans Programları, Merkezi yerleştirme puanı (Ek Madde 1) ile yatay geçiş kontenjanlarımıza buradan ulaşabilirsin.

Kurum İçi Yatay Geçiş Başvuruları İçin Yurtiçi En Düşük Puanlar ile yatay geçiş kontenjanlarımıza buradan ulaşabilirsin. 


6- Başvurular ne zaman bitecek?

Yatay geçiş başvuruları için son tarih 28 Ağustos 2020 Cuma'dır.


7- Hangi belgeler ile başvuru yapmam gerekiyor?

 • Başvurular online olarak yapılacaktır. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.                   
  • Online başvuruda, e-devlet’ten alınan belgeler ile e-imzalı veya onaylı belgelerin yüklenmesi gerekmektedir. Yatay geçiş ile üniversitemize kayıt hakkı kazanan adayların, başvuruda istenilen belgelerin asıllarını (Islak imzalı/ e- imzalı/e-devlet çıktısı) kayıt sırasında teslim etmesi gerekmektedir. Belge teslim etmeyen adaylar ile eksik veya gerçeğe aykırı beyan ve belgelerle başvuru yaptığı tespit edilen veya kayıt esnasında sunduğu belgelerin aslını ibraz etmeyen adayların üniversitemize kayıt hakkı iptal edilecektir.

  • Not Durum Belgesi (Transkript) Yabancı dilde olan not durum belgelerinin Türkçe’ye çevirisinin yapılması gerekmektedir.
  • Ders İçerikleri
  • ÖSYS Yerleştirme Belgesi: Öğrenim görülen programa yerleştirildiğini gösteren ÖSYS Sonuç Belgesi,
  • LYS/YGS/YKS/TYT/DGS Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıralamaları Dahil Sonuç Belgesi
  • Öğrenci Belgesi
  • Ek Madde 1 Belgesi: Öğrencinin daha önce Ek Madde 1 uyarınca merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapmadığını belirten resmi yazı. (Öğrenci belgesinde belirtilmesi durumunda da kabul edilmektedir.)
  • %10 belgesi: İkinci öğretim programlarından örgün öğretim programlarına başvuran öğrenciler için.
  • Disiplin Durum Belgesi
  • Kimlik Fotokopisi (önlü-arkalı)
  • Yurt Dışından Geçişlerde YÖK’ten Tanınırlık Belgesi
  • İngilizce Programlara başvuru yapacak adayların aşağıdaki belgelerden birine sahip olması veya Beykoz Üniversitesi İngilizce Yeterlik (BEYKOZ-PROF.) sınavına girerek bu yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.
  • Hazırlık sınıfı okuduğuna dair belge (Belgede kaç puan aldığının, hangi eğitim öğretim yılında hazırlık okuduğunun ve başarılı olup olmadığının belirtilmesi gerekmektedir. Türkçe bir programdan İngilizce programa yapılan yatay geçişlerde, hazırlığı bitirip bölüme devam süresi “2 yılı” aşmamalıdır.)
  • Dil Yeterlik Belgesi 
   • Not: İngilizce Hazırlık Programı’nda normal öğretim süresi bir (1), azami öğretim süresi iki (2) akademik yıldır. Diğer yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıflarında geçirilen süreler azami öğrenim süresi hesaplamasında dikkate alınır.


   8- İngilizce bir bölüme geçiş yapabilir miyim?

   İNGİLİZCE YETERLİK (BEYKOZ-PROF.) SINAVI BİLGİLERİ

   Genel Not Ortalamasina Göre Başvuru Yapan Öğrenciler İçin;   İngilizce Yeterlik (Online- Yazılı) Sınavı Bilgileri için tıklayınız.

   Merkezi Yerleştirme Puanına (Ek Madde-1)  Göre Başvuru Yapan Öğrenciler İçin;   İngilizce Yeterlik (Online- Yazili) Sinavi Bilgileri için tıklayınız.


   9- Yurtdışından yatay geçiş yapabilir miyim?

   2020 - 2021 Güz Dönemine mahsus yatay geçiş işlemlerini yapabilmek için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.


   10- Hazırlık okuyorum, yatay geçiş yapabilir miyim?

   Evet, merkezi yerleştirme (Ek-1 Madde) ile yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama (GNO) ile yatay geçiş yapılamamaktadır.


   11- Başarısız derslerimin olması yatay geçişime engel olur mu?

   Hayır. Başarısız derslerinin olması yatay geçiş yapmana engel olmaz.


   12- Yatay geçiş yaparsam bursum kesilir mi?

   Yatay geçişlerde mevcut burslar kalkar. Ancak Beykoz Üniversitesi olarak yatay geçişle gelen öğrencilerimize özel burs uygulamaktayız. Uygulanan burslarla oluşan eğitim ücretlerini öğrenmek için tıklayınız.


   13- Ders muafiyetlerim neye göre belirlenir?

   Mevcut bölümünde aldığın ve başarılı olduğun dersler, geçmek istediğin bölümün dersleri ile içerik ve kredi açısından karşılaştırılır ve uygun görülen dersler muaf sayılır.


   14- KYK’dan burs alıyorum. Geçiş yaptığımda bursum kesilir mi?

   Hayır. Yatay geçiş kaydı tamamlandıktan sonra Üniversitemizden alacağın belgeyi KYK’ya ibraz edersen bursun devam eder.


   15- Kendi üniversitemde stajımı yaptım, saydırabilir miyim?

   Yaptığın staj ilgili bölüm başkanı tarafından süre ve içerik açısından değerlendirilerek karar verilir.


   16- Lisans öğrencisiyim, önlisans programlarına geçiş yapabilir miyim? / Önlisans öğrencisiyim, lisans programlarına geçiş yapabilir miyim?

   Elbette. Merkezi yerleştirme (Ek Madde 1) ile yatay geçiş kapsamında ön lisans ve lisans programları arasında geçiş yapabilirsin.

   Bu içerik 03/07/2020 tarihinde güncellenmiştir.

   BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


   Haberdar Olun

   Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.