Yaşlılarda Kronik Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz Sertifika Programı

2017 yılında Türkiye’de 6 milyon 895 bin 385 olan 65 yaş ve üstü nüfus, 2018 yılında yüzde 4 oranında artarak 7 milyon 186 bin 204’e yükseldi. Bunun yüzde 44’ünü erkekler, yüzde 56’sını da kadınlar oluşturuyor.

Eğitim – öğretimde kalitesini kanıtlayan ve birçok meslek edindiren sertifika programlarına da imza atan üniversitemiz, ‘18-24 Mart Yaşlılar Haftası’ dolayısıyla ‘Yaşlılarda Kronik Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz Sertifika Programı’ açıyor. Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu ve Prof. Dr. Birsen Yürügen koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek eğitim programında katılımcılara üniversitenin Yaşamboyu Öğrenme Merkezi- Beykoz Gelişim tarafından sertifika verilecek.

Tüm bakımları yapabilecekler

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Uzman Mine Uraz’ın da eğitmenlerinden olduğu program ile katılımcıların, kronik böbrek yetmezliği olan yaşlı hastanın, tüm bakım gereksinimlerini (iletişim, beslenme, yaş ve risk grupları, hastalığın yönetimi, ilaç kullanımı, KBY patofizyolojisi, uygulanan aşılar, enfeksiyondan korunma, yara bakımı, hospitalizasyon gerektiren durumlar, hemodiyaliz ve periton diyalizi, rehabilitasyon, palyatif bakım…) kavrayarak, bu bilgileri kullanabilmeleri amaçlanıyor.

Türk Nefroloji Derneği’nin 2017 yılı verilerine göre renal replasman tedavisi gerektiren son dönem böbrek hastalığı nokta prevalansının milyon nüfus başına 956.7 olduğunu belirten Ateşoğlu, “Prevalansın yıllar içinde kararlı bir artış trendi içinde olması ancak buna rağmen özel bakım gerektiren bu hasta grubuna bakacak nitelikli sağlık personelinin halen yeterli sayıda olmaması böyle bir eğitimi oluşturma gereksinimi yarattı” dedi. Ateşoğlu, verilecek eğitimde konuların ilgili ders kitaplarından işleneceği gibi, video, laboratuvar uygulaması vb. kaynakların da kullanılacağını söyledi.    

9 modülden oluşacak ve herkese açık olacak program, 9 Mart 2019 tarihinde başlayacak, 24 Mart 2019 tarihine kadar Cumartesi ve Pazar günleri Beykoz Üniversitesi Çubuklu Yerleşkesinde gerçekleşecek. 2,5 hafta sürecek programın öğrenim ücreti olan 1.000 TL 2 taksitle ödenebilecek. Öğrenim ücreti Beykoz Üniversitesi öğrencileri için %20 oranında indirimli uygulanacak. 

Program modül ve eğitmenleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kayıt ve ayrıntılı bilgi için:

444 25 69 Dahili 205

Öğr. Gör. Burcu Dişli burcudisli@beykoz.edu.tr  

Öğr. Gör. Kübra Gölebatmaz kubragolebatmaz@beykoz.edu.tr

Bu içerik 15/02/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.