OYUNDER Başkanı Kendirli: “Oyun Konseptle Başlar”

OYUNDER Kurucu Başkanı Tansu Kendirli Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileriyle buluştu. Kendirli, farklı bölümlerden öğrencilerin birlikte çok başarılı oyun projelerine imza atabileceklerinden bahsetti. Faklı disiplinlerin çeşitliliğine vurgu yapan, OYUNDER Kurucu Başkanı Tansu Kendirli oyun endüstrisinin en önemli parçasının dijital oyun kavramı olduğunu söyledi.

Çekirdek döngü adı verilen bir süreçten söz eden Kendirli, oyunun ilk olarak konseptin belirlenmesi ile başlayacağını söyledi. Oyuncunun yeni oyun seviyesini hangi motivasyonla oynamak isteyeceğinin ve oyuna neden yeniden başlamak isteyeceğinin belirlenmesinin önemini vurguladı.  Tansu Kendirli  "Oyunun olmazsa olmazları ve olmasının güzel olacağı maddelerin belirlenmesi değerlidir." diye ekledi. Oyun hayatın temel bir kavramıdır. Yalnızca insanlar tarafından değil, hayvanlar tarafından da oynanır.

Yaşam Deneyimini Yansıtmak Önemli

OYUNDER Kurucu Başkanı Tansu Kendirli, en güzel oyunun insanın yaşam deneyimlerinin içinden bir şeyler yansıtabilen oyun olduğundan söz etti. Oyunun, insanların yaşam deneyimlerinin içinden konular seçerek ve bunları yansıtarak daha dikkat çekici duruma gelebileceğini de ekledi.

Oyun İnsanın Kendini Tanımasıdır

Kendirli, oyun hikayesinin, insanların kendilerini nerede gördükleri ve nereye varmak istedikleriyle ilgili olduğundan ve insanın kendini iyi tanımasıyla bağlantılı olduğundan söz etti.

Birlikte Kazanmak ve Kaybetmek

OYUNDER Kurucu Başkanı Tansu Kendirli, özellikle kullanıcıların birlikte oynadıkları oyunların, bireylerin gelişimlerine ve birlikte kazanma-kaybetme duyguları ile beraber deneyim paylaşmayı etkilediğini vurguladı. Oyun terminolojisine hakim olmanın çekirdek döngünün iyi kurulması ile bağlantılı olduğundan söz eden Kendirli, "Oyun fikri özel değildir, her şeyden çıkabilir. Ancak oyunun döngüsü onu özel kılar." diye ekledi.

Bu içerik 13/05/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.