Siber Güvenlik Eğitimleri Devam Ediyor

Beykoz Üniversitesi Bilişim Kulübü, Beykoz Siber Kulübü ve Privia Security ortaklığı ile Beykoz Üniversitesi Lisans Programları Yerleşkesi bilgisayar laboratuvarında 13-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Beykoz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Program Başkanı Öğr. Gör. Gözde Mihran Altınsoy koordinatörlüğünde gerçekleşti. Türkiye genelinden gelen başvurular arasından yapılan online sınav ile seçilen 20 kişi kampa katılmaya hak kazandı.

Kampa katılanlara Privia Security Siber Güvenlik ekibinden Talha Aydın ve Ramin Karimkhani mentorlüğünde, siber güvenlik uzmanları Eyüp Çelik, Muhammet Dilmaç ve Anıl Mamak tarafından beş gün boyunca “Bilgi Toplama”, “Zafiyet Tespiti”, “Exploitation”, “Privilege Escalation”, “Post Exploitation”, “Web Uygulama Güvenliği”, “Uygulamalı Sızma Testi”, “Veri Tabanı Güvenliği”, “Ağ Güvenliği”, “Parola Kırma Saldırıları” konularında eğitimler verildi. Aynı zamanda katılımcılar edindikleri bilgiler doğrultusunda “PriviaHub” platformu üzerinde bulunan birbirinden farklı sistemlere sızma girişiminde bulundu.

Eğitim boyunca katılımcılar, Brute-Force saldırılarıyla zayıf parola kullanılan işletim sistemlerine, veri tabanlarına ve zafiyet barındıran işletim sistemlerine sızdı. Zayıf parola kullanımının istismarı için kullanılan saldırı yöntemleri, pratik uygulamalar ile gerçekleştirildi. Zafiyet barındıran sistemlere yönelik exploitation gerçekleştirilerek, saldırganların kullanmış olduğu güncel yöntem ve teknikler tecrübe edildi. Eğitimin son gününde Privia Security Kurucusu Eyüp Çelik “Veritabanı Sistemlerine Yönelik Saldırılar” konulu eğitimi gerçekleştirdi. Eğitimde sistem zafiyetlerinden yararlanarak yetki yükseltme konusunda bilgiler verildi ve sanal sistemler üzerinde uygulamalar yapıldı. Privia Security tarafından geliştirilen güvenlik araçlarının yapısından ve bu araçların çalışma mantığından bahsedildi. Aynı zamanda bu araçlar, içinde çeşitli güvenlik açıklıklarını barındıran sistemlerin bulunduğu “PriviaHub” platformunda kullanıldı. Eğitim sonunda katılımcılara Privia Security tarafından Katılım Sertifikası verildi.

Bu içerik 28/05/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.