Mimarlık Bölümü Öğrencileri İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile 16. İstanbul Bienali Gezisi Düzenledi

Mimarlık Bölümü öğrencileri İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile 16. İstanbul Bienali’ne gezi düzenledi.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi gezisinde öğrenciler modern bir anlayışla ve koruma kurallarına dikkat edilerek tasarımı ve uygulaması yapılan önemli bir binayı inceleme olanağı buldular.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi mimar Sedat Hakkı Eldem'in tasarlamış olduğu 5 No’lu antreponun ve antrepoya bitişik ofis bölümünün yerine inşa edilmiştir. Tasarımı Emre Arolat Mimarlık tarafından yapılan müze binası 17.700 m2 inşaat alanına sahiptir. Antrepo binalarının karakteristik özelliği olan ve mimarının söylemiyle bölgenin kentsel belleği içinde çok güçlü bir yer tutan betonarme ızgaranın tekrar ve düzene dayalı imgesi yeni binanın cephesinde yer almıştır. Ayrıca bu dönüşüm sürecinde yapısal olarak grid bir sistem elde etmek amacıyla duvarlar ve beton levhalar kaldırılırken betonarme taşıyıcı sistem olduğu gibi bırakılmıştır. Yapısal grid sisteme müzenin birimleri yerleştirilmiştir ve bu birimler içerisinde sanat objeleri sergilenmektedir.

Bu gezide öğrenciler aynı zamanda "Yedinci Kıta" başlıklı 16. İstanbul Bienali'ni görme fırsatını da buldular.

Bu içerik 18/11/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.