Enerji Dönüşümü ve Karbonsuzlaşma

Enerji Dönüşümü ve Karbonsuzlaşma

   Sabancı Üniversitesi Öğretim Elemanı ve aynı zamanda SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Sayın Dr. Değer SAYGIN, başta ülkemiz olmak üzere diğer ülkelerde Enerji Dönüşümü ve Korbonsuzlaşma konusunda İş Sağlığı ve Güvenliği Program öğrencilerine bilgilerini aktarmış ve arkadaşlarımızda Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Önemi özelinde bilinç kazandırmıştır.

Dr. Değer SAYGIN’ a göre, Enerji Sektörü Küresel İklim değişikliğiyle mücadelenin merkezinde yer almaktadır. Hızla maliyetleri düşen yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve yaygınlaşan elektrifikasyon yoluyla, dünyada devam eden enerji dönüşümü iklim değişikliğiyle mücadele için çözüm olarak görülmektedir. Yenilenebilir enerjinin sunduğu fırsatlarla dönüşen enerji sistemi ülkelerin ekonomileri güçlendiriyor, yeni iş alanları açıyor, refah seviyesini artırıyor ve en önemlisi daha temiz bir çevre amacına katkıda bulunuyor. Bu amaçla yenilenebilir enerji sektöründeki olumlu gelişmeler, dönüşümün hızla devam edeceğine dair, bir kanıt ve fırsatları yakalamak için ülkeler hedeflerini artırıyor. Enerjide dönüşümün sağlanması ve hızlanması bilgi, iletişim ve akıllı teknolojiler,  yenilikçi finansal araçlar, iş modelleri ve politika ve piyasa mekanizmaları ile gerçekleşecektir. Türkiye’ de enerjideki bu küresel dönüşüme rüzgâr ve güneş gibi yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak katılmaktadır. SHURA’nın çalışmalarına göre 2026 yılında Türkiye’de güneş ve rüzgârın toplam elektrik üretimindeki payı günümüzdeki %7 seviyesinden sistemin esnekliğine bağlı olarak %20-%30 seviyesine ilave bir maliyet ve işletim sorunu olmadan çıkabilir.

Haber Yazarları:

  • Mehtap GÜNDÜZ, İş Sağlığı ve Güvenliği Programı
  • Samet AYSEL, İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

Bu içerik 13/12/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.