COVID-19 Dönemindeki Çalışmalar

1. Uzaktan Öğretim Faaliyetleri

Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZEM) 2018 yılında kurulmuştur. 2009’dan beri ön lisans UE programları UE Koordinatörlüğü tarafından yürütülmekteydi. UZEM, öğretim elemanlarına eğitimler vermekte, derslerin hazırlanması, sisteme yüklenmesi, canlı derslerin planlanması ve kalite denetim süreçlerini akademik birimlerle koordineli olarak yürütmektedir. Uzaktan Eğitim altyapısı, teknik yönetimi ve donanım yapısı Bilgi İşlem Birimi tarafından yürütülmektedir. Üniversitede ders veren bütün öğretim elemanlarına bilgisayar tahsis edilmiştir. UZEM, Bilgi İşlem Birimi ve tüm akademik birimler koordinasyonu söz konusudur.

YÖK’ün aldığı kararlar ile eşgüdüm içerisinde önce Koronavirüs sağlığa uygunluk tedbirleri uygulandı, sonra eğitime üç haftalık ara verme kararı alındı. Bu süreçte Uzaktan Eğitim Sistemine geçilebileceği düşüncesi ile UZEM ve ilgili diğer birimlere hazır olma talimatı verildi. Uzaktan Eğitim sistemimiz en güçlü sunucumuza taşındı. Gerekli testler yapıldı.

Canlı Sanal Sınıf Perculus+ sistemini bize sağlayan Advancity firması ile kapasite artırımı konusunda görüşmelere başlandı.

YÖK tarafından üniversitelerin uzaktan eğitim yoluyla ders verebileceği duyurulunca ivedilikle bütün derslerin uzaktan eğitim yoluyla verilmesi kararı alındı. Canlı Sanal Sınıf kapasitesi örgün ders programına uygun biçimde aynı anda 60 ders ve 1500 katılımcı seviyesine yükseltildi. UZEM tarafından öğretim elemanlarının uzaktan eğitilmesini sağlamak amacı ile eğitim videoları hazırlandı. Ders veren bütün öğretim elemanlarıyla videolar paylaşıldı ve bütün öğretim elamanları canlı toplantı ile uzaktan eğitim sistemine dâhil edilmiş oldu. An itibariyle Üniversitemizin bütün dersleri uzaktan eğitim yoluyla yürütülmektedir.

23 Mart’tan bu yana uygulamalı derslerimiz hariç tüm derslerimizi ve ara sınavlarımızı OnlineBeykoz üzerinden gerçekleştiriyoruz. Uzaktan eğitim programlarımızın varlığı ile OnlineBeykoz’da ders yapabilme yetkinliği olan bir üniversiteydik ancak bir haftada bu gücümüzü tüm programlarımızda uygulanabilir hale yükselttik. Sistemin bu şekilde çalışmasını sağlamak, bu değişime ayak uydurmak üzere hep birlikte büyük özveri ile çalıştık, bugün uzaktan eğitim sistemimizde tanımlı 741 dersimiz, 202 akademik personelimiz ve 4 bine yakın öğrencimizin katılımı ile başarı ile sürdürülüyor.

2. Sağlık Hizmet Sunumu

3. Ar-Ge Faaliyetleri

4. Klinik araştırmalara katılım, ulusal/uluslararası faz çalışmalarına katılım

5. Bilgilendirici toplantılar, webinarlar, dijital ortamda toplantılar

6. Yayınlar

7. Sarf malzemesi, makine-teçhizat üretimi

8. Topluma Hizmet Uygulamaları

9. Salgın sonrasında uzaktan öğretim faaliyetlerine ilişkin planlamalar ve yeni düşünceler

Bu içerik 04/05/2020 tarihinde güncellenmiştir.

HABERDAR OLUN

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.

Tercih Danışmanlığı