Makine Emniyetinin Önemi

Üniversitemiz İş Sağlığı ve Güvenliği Programı ve İş Sağlığı ve Güvenliği koordinatörlüğünde Sağlık Emniyet Güvenlik Grubu ile ortak düzenlenen Sağlık, Emniyet, Güvenlik Sohbetlerine “Makinelerin Neden Olduğu Risklerin Belirlenmesi ve Önlemlerin Alınması” konusu ile devam ettik. Gerçekleştirdiğimiz sohbette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Ekrem ÇAKMAK konuğumuz oldu.

Makine revizyonu nedir? Makine Emniyeti Yönetmelik’i dışında kalan makineler nelerdir? Makine imalatçıları nelere dikkat etmelidir? Her makinenin CE işaretine sahip olması gerekli midir? Makine emniyet uygulamaları nelerdir? Sorularına cevap bulduğumuz sohbetimiz Ekrem Beyin değindiği önemli detaylarla zenginleşti. Ekrem Bey, işyerlerinde makineden kaynaklı kazaların %20’si makine revizyonundan kaynaklandığını, makine imalatçılarının tip incelemesi, standarda uygunluk beyanı, teknik dosya hazırlanması, makine risk değerlendirmesi ve CE işaretlemesi gibi temel sağlık ve güvenlik kurallarını yerine getirmekle yükümlü olduğunu, imalatçı internette projeyi paylaşmış dahi olsa, imalat eden kişinin bu prosedürlerin hepsini yerine getirmekle yükümlü olduğunu sözlerine ekledi.

İş sağlığı ve güvenliği alanında görev alacak bizlerin ve aktif olarak görev alan uzmanların  tasarım uygunsuzluklarına, geçmiş kaza ve hastalık verilerine, makine hata kayıtlarına, sıkıntıya yol açan tekrarlı hareketlere, ayakla kumanda edilen ve elle besleme yapılan makinelere, ayrıca makine bakımına dikkat etmesini belirten Ekrem Bey, 5x5 L tipi matris yerine Hazard Rating Number (HRN) risk değerlendirmesini kullanmasının daha sağlıklı sonuçlar vereceğini, makineden kaynaklı risklerin önlenmesi için sabit mekanik kapamaların, makine emniyet sistemlerinin, personel koruma ekipmanlarının kullanılması gerektiğini, eğitim verip, denetim gerçekleştirmenin önemli olduğunu  belirtti.

Standartlara uymanın altını çizen ve katılımcılardan gelen sorulara içtenlikle cevaplar veren Ekrem Bey’e teşekkür ederiz. Ayrıca varlıkları ve sorularıyla sohbetimizin amacına ulaşmasına ve zenginleşmesine katkı sağlayan tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Haber yazımı için katkıda bulunan değerli öğrencilerimiz; Elif BARAN, Makbule EREN, Sena ŞÜLEKOĞLU

Bu içerik 18/06/2020 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.