15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinliği Gerçekleşti

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde akademik, idari personel ve öğrencilerimizin katılımı ile Kavacık Yerleşkesi Konferans Salonunda sosyal mesafe koşulları gözetilerek bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman, 15 Temmuz 2016’nın ülkemizin demokratik sistemini değiştirmeye yönelen her türlü uluslararası güç odaklarına, ülkemizi kendisinden başka hiç bir gücün yönetemeyeceğinin bir kez daha en açık şekilde ortaya konulduğu bir gün olması itibariyle büyük önem taşıdığını söyledi. 15 Temmuz gecesi milletimizin milli birlik ve beraberliğin güzel bir örneğini sergilediğini belirten Durman, “15 Temmuz, demokrasi mücadelesini destekleyen tüm vatandaşlarımızın, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin zaferidir. Milletimiz, ülkemizin geleceğine ve kendi karar verme yetkisine sahip çıkmıştır. Türkiye’nin böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayan, hedeflerinden uzaklaşmaya ve kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülke olduğu bir kez daha görülmüştür. Fethullahçı Terör Örgütü’nün bu girişimine 15 Temmuz 2016’da gösterdiğimiz bu mücadele yurt içi ve yurt dışında da hız kesmeden aynı kararlılıkla yürütülecektir” dedi. Durman, konuşmasını sona erdirirken 15 Temmuz şehitleri ve vatan toprağı uğruna şehit düşen tüm askerlerimizi saygı ve rahmetle anarken, gazilerimize minnet borçlu olduğumuzu söyledi.

Rektörümüzün ardından Öğretim Üyemiz Dr. Hakkı Başgüney, “Dünya'da ve Türkiye'de Darbelerin Analizi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Başgüney, darbelerin tarihi açısından kavramsal ve olgusal bir çerçeve oluşturduktan sonra Dünyada ve Türkiye’de darbelerin nasıl meydana geldiğini aktardı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde meydana gelmiş darbe ve darbe girişimlerinin tarihçesini anlatan Başgüney, darbe gerçekleştirenlerin meşruiyet zemini oluşturmak için ekonomik ve sosyal kriz yaratabileceğini ekledi. Sunumunda 15 Temmuz kanlı darbe girişimini de detayları ile ele alan Başgüney, Türkiye’yi sarsmaya çalışan FETÖ yanlısı askerlerin başarılı olamadığını ifade ederek, darbelerin ve darbe girişimlerinin yaşanmadığı bir Türkiye olmasını temenni ederek bitirdi.

Anma etkinliğinde son olarak, “Geceden Şafağa 15 Temmuz Destanı” belgesel gösterimi yapıldı.

Bu içerik 14/07/2020 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.