Dilan Yapabiliyorsa Herkes Yapabilir

Doğuştan 2 kolu dirseklerden ve 2 bacağı diz üstüne kadar olmayan Dilan üniversite eğitimini başarıyla devam ettirebiliyorsa, başta kendisi olmak üzere ailesini, ona güvenenleri, bizleri ve Türkiye’ yi gururlandırabiliyorsa, yeni başarılar elde etmek için durmadan çalışıyorsa kendisinin deyimiyle: Ben yapabiliyorsam herkes yapabilir.

Üniversitemiz, İş Sağlığı ve Güvenliği Programı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kulübü koordinatörlüğünde Sağlık Emniyet Güvenlik Grubu ile ortak düzenlenen Sağlık. Emniyet, Güvenlik Sohbetlerine "Dilan ONĞULU İle Engelleri Aşmak" konusuyla devam ettik. Sohbetimizde konuğumuz Türkiye Paralimpik S1 kategorisi şampiyonu ve Sosyal Hizmetler Teknikeri Dilan ONĞULU oldu.

Dilan ONUĞULU ile gerçekleştirdiğimiz sohbette her sabah aynanın karşısına geçip, kendisini sevgiyle kucakladığını, ileride yapacaklarını hedeflediğini ve hiçbir zaman inancını kaybetmediğini, hayatına bu şekilde yön verdiğini dile getirdi. Hiçbir zaman engelini bir dezavantaj olarak görmeyen, okuma yazmayı okula gitmeden, kendi çabalarıyla öğrenen Dilan, ilkokula 9 yaşında başlamış, ağzını kullanarak Medipol Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyonluk ve Sekreterlik bölümünü kazanmıştır. Dünya’da ve Türkiye’de ilk engelli Sosyal Hizmet Uzmanı olmayı hedeflediği için bahar döneminde Sosyal Hizmetler bölümüne geçmiş ve Medipol Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nden mezun olmuştur. Türkiye Yüzme Şampiyonalarında da 7 altın madalya kazanmıştır. Yüzme sporu ile 11. Sınıfta tanışan Dilan, ilk bir ay içerisinde ilçeler arası düzenlenen yarışmaya katılmış ve ilk madalyasını almıştır. Ardından yüzme branşında çeşitli madalyalar almaya ve birincilikler elde etmeye devam etmiştir.

İkinci bir üniversiteyi tekrar okuyacağını ve yeni bilgiler ışığında kendisini aydınlatmak istediğini belirten Dilan, ayrıca Dünya Paralimpik Şampiyonluğunda S1 kategorisi açılırsa yarışmayı çok istediğini, konuşmalarında asıl engelin uzuvlarda değil; kalplerde ve beyinde olduğunu, engelin hiçbir zaman yapacaklarımıza engel olmaması gerektiğini, krizleri fırsata çevirerek ilerlemeye devam ettiğini vurguladı.

Kendisine ve etkinliğe katılarak varlıkları ve sorularıyla sohbetimizi zenginleştiren tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Ayrıca hayatında atacağı yeni adımların onu hep yeni başarılara taşımasını umut ediyoruz.

Haber yazımı için katkıda bulunan değerli öğrencilerimiz; Makbule EREN, Elif BARAN, Sena ŞÜLEKOĞLU'na teşekkür ederiz.

Bu içerik 17/07/2020 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.