İstanbullu Trafik Sorununun Çözüleceğine İnanıyor…

Türkiye’nin ‘lojistik’ temalı ilk yükseköğretim kurumu olan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun, ‘İstanbul İli Trafik Eğilimleri’ temasına yönelik yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbulluların % 62,5’luk bir oranı trafiği “ciddi sorun” olarak algılıyor ve hafta içinde ortalama günde 96,9 dakikasını, hafta sonunda ise ortalama günde 86,2 dakikasını trafikte geçiriyor. Her şeye rağmen, İstanbullunun % 66,9’luk gibi yüksek bir oranı da “İstanbul’da trafik sorununa çözüm bulunabileceğine” inanıyor.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Lojistik Uygulamaları ve Araştırma Merkezi tarafından, Bülent Tanla danışmanlığında ve Prof. Dr. Okan Tuna koordinatörlüğünde, Yrd. Doç. Dr. Dursun Yener, Öğr. Gör. Aysun Akpolat, Tuğba Güngör ve M. Murat Şentürk‘den oluşan bir ekip tarafından İstanbul İli Trafik Eğilimleri’ algı anketi gerçekleştirildi. 15 Aralık 2013-15 Ocak 2014 tarihleri arasında, tüm İstanbul’u temsil edilen bir örneklem ile 39 ilçe merkezinde toplam 1200 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen çalışma sonucunda, İstanbulluların % 59,4’ü “araç sayısı fazlalığını” trafik sorunu için en önemli neden olarak görmektedir. Araştırmaya katılan deneklerin, “hükümet (% 55,5)” ve “belediyeyi (% 51,8)” trafiğe çözüm görevi olan kurumlar olarak da algıladığı ortaya çıkmaktadır.

İstanbullunun Trafik Eğilimleri Neler?
Araştırmada İstanbullunun trafik eğilimlerini tanımlayan diğer başlıklar ise şöyle;

  • İstanbullu her gün işe/okula giderken yoğunlukla otobüs (% 49,7), şahsi otomobil (% 28,3) ve metrobüs (%24,8) kullanmaktadır.
  • İstanbulluların, % 50,7’si genellikle varmak istediği yere zamanında ulaşamamakta, % 72,8’i ise varmak istediği yere zamanında ulaşmak için yola erken çıkmaktadır.
  • Toplu taşıma kullanmama nedenleri arasında çok kalabalık olması ( %32,3) ve toplu taşımanın yavaş olması (% 28,0) nedenleri ön sıralarda yer almaktadır
  • Toplu taşıma kullanma nedenleri arasında ise; ucuz olması (% 45,9) ve şahsi aracın olmaması (% 39,3) gerekçe olarak gösterilmektedir.
  • Soruların değerlendirilmesi sonucunda, İstanbulluların trafiği stres ve yaşam kalitesini düşüren etken (%29,1) ve zaman kaybı (% 25,0) olarak değerlendirdiği belirlenmiştir.
  • Görüşülen deneklerin, % 48,2’sinin ise işe/okula giderken her gün aynı yolu kullandığı da tespit edilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile sunulur.

Trafik Eğilimleri Raporu

Bu içerik 14/02/2014 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.