Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu  Konferans Salonu’nda “Gündem ve Gençlik“ konulu söyleşi düzenlendi. Etkinliğin konuğu Best FM Program Yapımcısı Cem Arslan idi.

Narkotik maddeler her zaman tanıdığımız kişilerden geliyor.

“Mahalleden arkadaşım, okuldan arkadaşım, gece kulübünden arkadaşım… o arkadaşım hiç değişmiyor sadece sıfatlar değişiyor. Unutmayın, mutlaka ve mutlaka bu maddeler size bir tanıdığınız tarafından geliyor.  Bu maddeler bana hiç tanımadığım, hiç bilmediğim hayatımda ilk kez gördüğüm birinden geldi gibi bir ifade yok.”

Diyerek sözlerine başlayan Cem Arsalan,  zaafların problem haline getirilmemesi gerekliğinin altını çiziyor…

Her içici potansiyel bir satıcıdır…

Narkotiğin 3 Altın kuralı; İlaç kullanmama, Sigara kullanmama ve Alkol kullanmama…

“Uyuşturucu madde satıcılarının kişilerin zaaflarını çok iyi tespit ettiklerini, yavaş yavaş dostluk kurarak yaklaştıklarını ve uyuşturucu maddeleri satabilme adına zaafların bu maddeleri kullanarak geçeceğinin vaadinde bulunuyorlar. Bağımlılık yaratana kadar da bedava veriyorlar.”

Arslan, Maddelerden kendimizi korumak için en iyi yolun kullanmama olduğunu söylerken, 3 altın prensibi ilaç kullanmama, sigara kullanmama ve alkol kullanmama olarak dinleyicilerle paylaştı.

Bilinen ve bilinmeyen tüm maddeler sigara ve alkole katılarak kullandırılabiliyor. Hiç tanınmayan birinden alınan bir sigara içinde farkında olmadan narkotik madde karıştırılmış olabiliyor.

Dünya üzerinde uyuşturucu ticaretinde dönen paranın toplam değeri 500 milyar dolar.

Talebi engellemede sıkıntı olduğunu, talebin önüne geçilirse sorunun çözülebileceğinin söylerken, dünya üzerinde uyuşturucu ticaretinde dönen paranın toplam değeri 500 milyar dolar olduğunu bu sebep ile de içerden çıkanların uyuşturucu işine devam ettiklerini ya da yakalanan kişilerinin yerlerinin hemen doldurulduğunun altını çiziyor.

Söyleşi öğrencilerin soruları ve teşekkür plaketi ile son buldu.

Bu içerik 12/02/2014 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.