Prof. Dr. Tolga Yazıcı, Brüksel Forumu 2023’e Katıldı

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tolga Yazıcı, 23-24 Mayıs 2023 tarihleri arasında SQUARE Brüksel Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Brüksel Forumu 2023’e katıldı. Küresel zorlukları tartışmak için liderler, politikacılar ve pek çok farklı sektörden uzmanı bir araya getiren Brüksel Forumu, bölgesel ve demografik geçmişlerdeki farklı sesleri teşvik etme amacı ile çalışmalarını yürütüyor.

 

Brüksel Forumu 2023’e katılan Prof. Dr. Tolga Yazıcı Brüksel Forumu ile ilgili olarak şunları söyledi; “Dünyanın içinden geçtiği değişim ve dönüşüm insanlık ve ülkeler için birçok zorluk ve/veya beraberinde fırsatları getiriyor. Bu dönüşümün itici gücü olan teknolojik gelişmeler tüm insanlığı ve inşa ettiği sosyal kurumları/sistemleri derinden etkiliyor. Geopolitik ve uluslararası ilişkiler de bu değişim ve dönüşümden nasibini alıyor.

Bakıldığı zaman yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı geopolitik değişim ve dönüşümü hızlandırmış ve Avrupa Birliği ile ABD ittifakının odağını daha çok bu bölgeye çevirmiş durumda. Bu ittifak “New Atlantisim” adı ile tanımlanan “Yeni Atlantikçilik” kavramı ile yeni döneme ve ihtiyaçlarına uygun evrimi tartışmakta. Türkiye bu dönüşümden etkilenen ve geopolitik olarak bölgesel öneme sahip pivotal salıncak ülkeler kategorisinde anılmakta. Bu perspektifte Türkiye’nin geopolitik önemi vurgulanarak Batı İttifakının, Türkiye ile olan ilişkilerinin nereye, nasıl evrileceği ve nasıl bir ilişki içinde olması gerektiği üzerine de düşünülüp, tartışılmakta.

Bu düzlemde Transatlantik paktı; ABD ve AB’yi iş birliği içinde çalıştırma gayretinde olduklarını vurgulamakta. Burada, ABD ve AB’nin geopolitik düzlemde artık savunma iş birliğinden daha öte tanımlamalara evrilen NATO iş birliğine önem atfedilmekte.”

Bu içerik 25/05/2023 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.