Beykoz'da Yaşam

Yerleşkeler

Beykoz Üniversitesi, İstanbul Beykoz Kavacık’ta dört yerleşkede eğitim-öğretimi sürdürmektedir. Güvenli ortam, modern altyapısı ile eğitim modellerimize özel olarak tasarlanan bu yerleşkeler, öğrencilerin akademik ve sosyal yaşamlarına göre inşa edilmiştir. Kantinler, kütüphane, laboratuvarlar ile atölyeler; revirler, sportif faaliyetleri ile bir üniversite kampüsünde bulunması gereken tüm olanaklara sahiptir. Öğrenci kulüplerinin etkinlikleri, konferanslar, konserler, sergiler, söyleşiler ve diğer faaliyetler üniversitemizde zengin bir kültür-sanat ve eğlence atmosferi yaratmaktadır.

Üniversitemiz Beykoz’da bulunan Mahmut Şevket Paşa Köyü’nde 80 dönümlük arazi üzerinde inşa edilmekte olan yerleşkesine önümüzdeki yıllarda taşınacak ve bir kampüs üniversitesi olarak hizmet vermeye devam edecektir. Çok sayıda mimari proje arasından seçilen kampüs alanı laboratuvarlar, sosyal-kültürel alanlar, spor merkezleri, kütüphane ve yurtlar ile öğrencilerin bütün ihtiyaçlarına cevap verecek. Sen de Beykoz Üniversitesini seç, örnek bir kampüsten mezun ol.


Spor

Sağlık, Kültür ve Spor Müdürlüğü, üniversite takımlarımız ve öğrenci kulüplerimiz aracılığıyla öğrencilerimizi, akademisyenlerimizi ve idari personelimizi kapsayan sportif takımlar organize ederek üniversitelerarası ve bölgesel özel müsabakalara katılmaktadır.

2018-2019 akademik yarıyılında futbol, salon futbolu, basketbol, voleybol, Dragon bot, yüzme, takımlarımız çeşitli aktiviteler düzenleyip turnuva ve yarışmalara katılarak hem faaliyetlerini sürdürdü hem de üniversitemiz adına farklı dallarda başarılar elde etti. Bu başarıların en büyüğü ise futsal takımımız Türkiye Şampiyonu oldu.

Futsal takımımız, 2019 yılında düzenlenen Ünilig Erkek Futsal Turnuvası’nda Türkiye 1’incisi, üniversitemize büyük bir mutluluk yaşattı. Sen de üniversitemizin değerli bir üyesi olarak bu takımlardan birine girerek kupa kazanma keyfini yaşayabilirsin!

Sağlık, Spor, Kültür Müdürlüğü olarak önümüzdeki dönemlerde eskrim, atletizm, kick boks, snowboard, bisiklet, güreş , bilardo, atıcılık, satranç ve tenis takımlarımızı da kurmayı hedefliyor, seni de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirtiyoruz.


Kültür-Sanat

Beykoz Üniversitesinde öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini çok yönlü olarak tamamlamalarını sağlayan kültür-sanat etkinlikleri de gerçekleştirilmekte; genel kültür ve sanat birikimleri çeşitli etkinliklerle desteklenmektedir.

Sanata ilgi duyan öğrencilerimizin kurmuş olduğu Tiyatro Kulübümüz; yıl boyunca provalarını yaptıkları birbirinden güzel oyunları hem üniversitemizin sahnesinde hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na ait çeşitli sahnelerde sergiledi.

2017 yılında Anton Çehov’a ait “Bir Evlenme Teklifi” oyunu ile 2018 yılında Aiskhylos’un “Zincire Vurulmuş Prometheus” oyunları sahnelendi. 2019 yılında mezun öğrencilerimiz Burak Yılmaz ve Uğurcan Turgut yönetmenliğinde, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde  “Yalancı Aranıyor” adlı tiyatro oyununu sahnelendi. Tiyatro oyunlarını başarıyla sahneleyen öğrencilerimiz, bu oyunlarla çeşitli sanat etkinlikleri ve tiyatro yarışmalarına da katılmaktadırlar.

Edebiyat Kulübü öğrencilerimiz ise her ay önemli bir şairi/yazarı ‘ayın sanatçısı’ seçerek sosyal medyadan duyurmakta; belirlenen sanatçının eserlerinin okunması adına kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Bu kulübümüzün öğrencileri ayrıca belirli gün ve haftalarda, önemli edebiyatçıların doğum/ölüm yıldönümlerinde dinleti programları ve söyleşi etkinliklerinde sanatseverleri bir araya getirmektedir.


Yurtlar

Beykoz Kavacık’ta dört farklı yerleşkede eğitim hayatına devam eden ve halihazırda Beykoz’daki Mahmut Şevket Paşa Köyü’nde kampüs inşasını sürdüren üniversitemiz; Beykoz ilçesinde bulunan özel yurtlarla anlaşmalı olarak öğrencilerine konaklama imkânı sunmaktadır. Bu yurtlarda konaklayacak olan öğrencilerimize üniversitemiz adına çeşitli ödeme/indirim kolaylıkları da sağlanmaktadır.


Kulüpler

“Eğitim hayata hazırlık değil, hayatın kendisidir” felsefesi doğrultusunda Beykoz Üniversitesinde öğrenciler tarafından oluşturulan;

  • AHBAP Kulübü, Arama ve Kurtarma Kulübü, Araştırma ve Geliştirme Kulübü, Beşiktaş Kulübü,  Bilişim Kulübü, Çevre ve Enerji Kulübü, Dans Kulübü, Denizcilik Kulübü, Doğa Sporları Kulübü, Edebiyat Kulübü, E-spor ve Oyun Kulübü, Genç Girişimciler Kulübü, Havacılık Kulübü, İşletme Kulübü, İşletme Mühendisliği Kulübü, Kadınlar Kulübü, İş Sağlığı ve Güvenliği Kulübü, Lojistik Kulübü, Mimarlık Kulübü, Psikoloji Kulübü, Sağlık Masası Kulübü, Siber Kulübü, Sinema Kulübü, Sosyal Hizmetler Kulübü, Tarih Kulübü, Tasarım Kulübü, Tiyatro Kulübü, Toplum Gönüllüleri Kulübü, Üniversiteli Fenerbahçeliler Topluluğu olmak üzere toplam 29 kulüp,aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kulüpler etkinlikleri ile üniversitemizde sosyal ve kültürel yaşamı renklendirmekte ve şekillendirmektedir. Yeni öğrencilerimizin katılımı ile kulüplerin sayısı sürekli artmaktadır.

Öğrenci kulüplerimizin gerçekleştirdiği etkinlikler “Beykoz Events” sosyal medya hesaplarından tüm öğrenciler, akademik ve idari personel ile paylaşılır. İş hayatının da bir simülasyonu olan öğrenci kulüplerimiz katılan öğrencilerimiz; sorumluluk alma, yeteneklerini geliştirmek, takım halinde çalışabilmek, sosyal ve kültürel gereksinimleri karşılamak üzere ders dışı etkinlikleri gerçekleştirmek amacıyla kulüplerde görev alırlar. Sen de istediğin kulübe üye olabilir ya da dilediğin bir kulübün kurulmasına öncülük edebilirsin!


Teknik Geziler

Teknik Geziler öğrencilerimizin aldığı teorik ve uygulamalı eğitimi şirketlerde pratik olarak inceleme fırsatı vermektedir. Önceden planlanmış bu teknik gezilerde öğrencilerimiz şirket yetkililerine sorular sorarak merak ettiklerini öğrenme fırsatı elde etmektedirler.

2018 -2019 Akademik döneminde öğrencilerimiz Arçelik, TCDD, CocaCola, Trendyol, İstanbul Ulaşım A.Ş., Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Evyapport, Cam Ocağı Vakfı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı gibi önemli bir çok kurum ve kuruluşu ziyaret etme fırsatı elde etmişlerdir.
Kütüphane

Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü, öğrencilerimiz ve diğer kullanıcılarımızın kişisel, entelektüel gelişimlerine de katkı sağlamayı, bilgi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır.
360 metrekare alana kurulu, yaklaşık 90 kişinin oturup çalışabileceği kütüphanede dilediğinizce; ancak sessizlik gerekliliğini göz ardı etmeden, hoşça vakit geçirebilirsiniz.

20.000’e yakın kitap, 50′yi aşkın ücretli dergi-gazete aboneliği, çeşitli DVD/CD ve haritalar bulunan kütüphane dermemiz, talepler ve gelen bağış kitaplarla her geçen gün artmaktadır.

Kütüphane dermemizde bulunmayan, ihtiyaç duyulan makale ve kitapları ILL (Kütüphaneler arası iş birliği) sistemi ile akademisyenlerimizin yararlanması için diğer kütüphanelerden ödünç alabiliyoruz.


Yeme-İçme

Üniversitemizin tüm yerleşkelerinde bulunan “Palegg Cafe”lerde öğrencilerimiz günün tüm öğünlerini bir arada bulabilir; kahvaltı tabağından tavuklu/etli yemek seçeneklerine kadar 9 ile 17 TL arasında değişen menülerden oluşan pek çok alternatifin tadını çıkarabilir.

 

Bu içerik 23/05/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.