Yetkinlik Geliştirme Programı'nın 7. Konuğu Tanju Cepheli Oldu

Yetkinlik Geliştirme Programı’nın 7. ders konuğu BASF Türk Kimya firmasında Sağlık ve Gıda Satış Departmanı’nın Türkiye ve Ortadoğu bölgelerinden sorumlu, Satış ve Endüstri Bölüm Yöneticisi Tanju Cepheli oldu. Cepheli, öğrencilerimizle ‘‘Sorun Çözme ve Yenilikçi Düşünme’’ konularındaki bilgi birikimlerini ve tecrübelerini paylaştı. 

İş hayatına attığı ilk adımdan yola çıkarak geldiği konuma kadar geçirdiği profesyonelleşme sürecinden bahsederek konuşmasına başlayan Tanju Cepheli, profesyonel çalışma hayatına hazırlanan öğrencilerin, henüz okul yıllarında amaçlarını belirlemelerinin önemini vurguladı. Cepheli: “Amaçlarınıza giden yolda karşılaşacağınız zorluklar elbette olacaktır. Bu noktalarda asıl önemli olan o zorluklara karşı farklı bir yöntem geliştirip nasıl başa çıkacağınız olacaktır. Zorlukları yüksek motivasyon ve başarma azmi ile aşabilir, her zorluktan bir deneyim elde edebilirsiniz” dedi. 

Çalıştığı kendi birimine, staj için başvuru yapmaya gelen öğrencilerle yaşadığı diyalogları, çarpıcı hikayeleri; en bilinen iyi üniversitelerden gelmelerine rağmen staja hazır olmadığı izlenimi verip elenen öğrencilerin tutumlarını ve süreçleri anlatan Tanju Cepheli; buradan yolu çıkarak üniversitemizin öğrencilerine de iş görüşmesine gittiklerinde dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgiler verdi. Öğrencilerin her aşamada iş hayatına hazırlıklı olması gerektiğini belirten Cepheli: “İş görüşmesine giderken uygun kıyafeti seçmeniz çok önemli. Örneğin; erkek adayların sakal tıraşı olması ve saçlarının bakımlı görünmesi gerekir. Aynı şekilde kadınların da abartıya kaçmayan bir kıyafet ve bakımlı bir saçla görüşmeye gitmesi uygun olur. İlk izlenim her zaman ve hayatın her alanında çok önemli olduğu için bunlara lütfen dikkat edin” dedi.

“İş yeri seçerken hata yapma lüksünüz yok”

Cepheli, sözlerine kendi kariyerinde satış kadrosuna alınan ilk kadın olduğunu ve daha önce olmamış bir şeyi mümkün kılmanın çok zor ama bir o kadar da tatmin duygusu yüksek bir iş olduğunu anlatarak devam etti. Uğradığı haksızlıklar karşısında pes etmemesinin en büyük sebebinin ise işini sevmesi, çocukluğundan beri hayalini kurduğu çalışma şartlarında çalışması olduğunu belirtti. 

Öğrencilerin her dönemde adaletsizlikle karşılaşabileceğini, buna karşı çok çalışmaları ve vazgeçmemeleri gerektiğini belirten Cepheli; öğrencilerin bu gibi tecrübeleri staj dönemlerinde yaşayarak, iş hayatını erken yaşta tanıma fırsatı bulabileceklerini vurguladı. Cepheli’nin dikkat çektiği en önemli nokta ise staj yapılacak iş yeri seçimi konusunda var olan hata yapma lüksünün, profesyonel iş hayatına başlanacağı zaman, iş yeri seçimi yapma konusunda olmaması oldu. “Belli konularda kazanılan deneyim ve sorunlarla baş edebilme gücü, ileriki dönemlerde sorun çözme becerisi olarak karşımıza çıkıyor” diyen Tanju Cepheli konuşmasını “Kendi hedeflediğin sonuca varmak istiyorsan, yine kendi belirlediğin yeni yoldan gitmelisin” sözleriyle tamamladı. Cepheli’ye üniversitemize vermiş olduğu katkılardan dolayı Beykoz Gelişim Koordinatörü Alper Bora tarafından bir teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Bu içerik 07/12/2017 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.