Uluslararası Sınavlar

Uluslararası geçerliliği olan sınavlarla ilgili açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz.

IELTS (International English Language Testing System)

İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan  dil sınavıdır. Ülkemizde Britisih Council tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da yapılmaktadır. IELTS dört adet dil yeteneğini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) ölçmeyi amaçlar. Test Akademik ve Genel İngilizce düzeylerinde iki farklı şekilde uygulanır. IELTS sınavı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

TOEFL (Test Of English as a Foreign Language)

Ana dili İngilizce olmayanların İngilizce yeterliliğini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen ve uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır.Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir ve bazı günlerde Eskişehir ve Adana’da testler yapılır.TOEFL sınavı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

GMAT (Graduate Management Admission Test)

GMAT, Yurt dışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda
eğitim veren çoğu okulun yüksek lisans, MBA veya doktora yapacak öğrencilerden istedikleri, bilgisayar üzerinde uygulanan, sözel, sayısal ve analitik yetenekleri ölçmeyi amaçlayan bir testtir. GMAT sınavında en az 200 en çok 800 not alınır.  Yurtdışındaki üniversitelerin büyük çoğunluğu 600 ve üzeri bir  sonuç almanızı ister.GMAT sınavı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

GRE (Graduate Record Examinations)

GRE, A.B.D. ve diğer ülkelerde İşletme, hukuk ve tıp eğitimi haricindeki diğer bütün dallar için (mühendislik, fen bilimleri, eğitim, sosyal bilimler, doğal bilimler gibi) eğitim dili İngilizce olan master ve doktora programlarına dahil olmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır.GRE General Test birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayarlı olarak (Computer-Based General Test) yapılmaktadır.GRE General Test genel kapsamlı bır sınav olup GRE sınavını kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuranlar tarafından  alınması gerekmektedir. GRE Subject Test 8 bilim dalında Lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmakta,bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte alınmasını istemektedir.  GRE sinavi ile ilgili detayı bilgiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerik 20/08/2016 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.