Sivil Havacılık Yüksekokulu Hakkında

Uluslararası pazarın büyümesi ve piyasaların serbestleşmesiyle geniş coğrafyalarda faaliyet gösterilmesi havayolu taşımacılığının önemini giderek arttırmaktadır. Havacılık sektörü, küresel çaptaki teknolojik gelişmelerle birlikte artan kapasite ve buna bağlı olarak artan yolcu sayısı bakımından gelişmekte olan bir sektördür. Sivil havacılıkta yapılan düzenlemelerle birlikte 2003-2015 yılları arasında Dünya havacılık sektöründe yıllık ortalama %5 civarında büyüme gerçekleşirken Türkiye’de bu oranın %15 civarında olduğu görülmektedir. Ülkemizde havacılık sektöründeki istihdam 2003 yılında 65 bin civarında iken, 2014 yıl sonu itibarıyla 187 bini geçmiştir. Son on iki yıl içerisinde sektörün toplam cirosu 12 kat artış ile 2,2 milyar dolardan 26,6 milyar dolara ulaşmıştır.

Türkiye’de son yıllarda havacılık sektöründe yolcu ve uçuş trafiği açısından önemli gelişmeler kaydedildiği görülmüştür. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2015 faaliyet raporu verileri incelendiğinde 2003 yılında 9 milyon olarak ifade edilen iç hat yolcu sayısının 2015 senesinde 97 milyonu aştığı, 2003 yılında 25 milyon olan dış hat yolcu sayısının da 83 milyon civarında olduğu görülmektedir.

Uçak trafiğine bakacak olursak, 2003 yılında 156 binlerde olan iç hat uçuş sayısının 2015 yılında 835 bin civarında olduğunu, 2003 yılında 218 binlerde olan dış hat uçuş sayısının ise 2015 yılında 620 bini geçtiğini görmekteyiz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 2023 hedeflerinde; şu anda 500 civarında olan Türkiye’deki yolcu uçağı sayısının en az 750 ye yükselmesi, 160 milyon olan yolcu sayısının 350 milyona ulaşması, yeni havaalanlarının açılması, yurtiçi ve yurtdışında ulaşılacak noktaların artırılması, Türkiye’nin bölgesinde uçaklar için bakım merkezi olması ve kendi uçaklarımızı yapmak var.

Bu kapsamda şu anda Türkiye’de sivil hava trafiğine açık olan 56 Havaalanı yanında, 150 milyon yıllık yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak III ncü İstanbul Havalimanının inşaatı büyük bir hızla devam etmektedir. İlk ünitesi 2018 yılında hizmete girecek ve sadece iç hat, dış hat yolcularına değil, transit yolculara da hizmet verecek dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri olacaktır. Bu havalimanının havacılık sektöründe en az 100.000 kişilik yeni istihdam yaratacağı tahmin edilmektedir. Bunun yanında Türkiye’yi dünyanın önemli uçak bakım merkezi haline getiren, üç kıtaya hizmet verecek, aynı anda 11 uçağa bakım yapılmasını sağlayan Havacılık Onarım ve Modifikasyon Merkezi (HABOM) Sabiha Gökçen Havalimanında açılmıştır.

THY şu anda dünyada en fazla ülkeye ve uçuş noktasına (120 ülke ve 296 uçuş noktasına)uçan bir havayolu konumuna gelmiştir ve diğer havayollarımızda onlarca ülkede 100 ü aşan noktaya ulaşmaktadırlar.

Havayollarının bu gelişmesine paralel olarak Türkiye’deki havaalanlarının terminal binalarının yenilenmesi yanında TAV şirketi Terminal yapımında ve havaalanı işletiminde bir dünya markası olmuştur ve şu anda değişik ülkelerde 15 farklı havaalanı işletmektedir. Benzer şekilde ÇELEBİ, HAVAŞ gibi yer hizmeti kuruluşları beş ayrı ülkede, DO&CO gibi uçaklara yiyecek sağlayan catering firmaları pek çok ülkede hizmetlerini yaygınlaştırmaktadır.

Görüldüğü gibi havacılık sektörü hem ülke içinde hızla gelişmekte hem de havacılık sektöründe yer alan firmalar uluslararası bir yapıya kavuşarak dünyanın pek çok önemli noktasında faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu hızlı gelişmelere ayak uydurabilmek için özel havayolu işletmelerinin sayıları, filo kapasiteleri ve altyapı imkânlarının artırılması gerekmektedir. Sektörde karşılaşılan her türlü sorunun üstesinden gelebilmek için de faaliyetlerin her kademesinde kalifiye personel teminine ihtiyaç duyulmaktadır.

Beykoz Üniversitesi Havacılık Yönetimi lisans programı, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışanları sektöre kazandırmak, havacılık yönetimi alanına bilimsel ve akademik katkıyı sağlamanın yanı sıra bu alanda yer almak isteyen gençlere nitelikli eğitim içeriği ve ortamını sağlamak amacını da taşımaktadır.

Bu içerik 11/07/2018 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.