Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşümün Anahtarı Yazılım Mühendisliği

Günümüzde her alanda teknoloji ile yazılım iç içe. Geleceğin teknolojilerini yazılım mühendisliği biçimlendiriyor. Beykoz Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü bugünün ve geleceğin yaratıcı yazılım mühendislerini yetiştirmeyi hedefliyor.

Yazılım Mühendisi Kimdir?

Yazılım mühendisi kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ve programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirir. Yazılım mühendisi yaygın olarak son kullanıcı odaklı olarak çalışmalar gerçekleştirir, son kullanıcıları hesaba katarak yeni yazılımlar ve yeni dizaynlar oluşturur veya var olan bir yazılımı son kullanıcı ihtiyaçlarına göre üzere iyileştirir.

Yazılım Mühendisi Ne Yapar?

Yazılım mühendisi yazılımları kullanacak kişilerle etkileşim kurarak onların ihtiyaçlarını anlamaya ve analiz etmeye çalışır. Analizler sonucunda en doğru uygulamayı tespit ederek öncelikle yazılımın omurgasını planlar.

Planlanan yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile beraber çalışır. Yazılım tamamlanıp kullanıcıya sunulduktan sonra gerekli eğitimler ve kullanım sırasında oluşabilecek sorunlarla ilgilenir.

Yazılım Mühendisi Nerede Çalışır?

Yazılım mühendisliğinin çalışma alanı oldukça geniştir. Yazılım mühendisi iş dünyasının hemen her sektöründe çalışır. Telekomünikasyon dünyası, eğlence sektörü, bankacılık, eğitim sektöründe, sanayi kuruluşlarında, hizmet sektöründe, kamu kuruluşlarına, her türlü ticari firmada yazılım mühendislerine ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaç teknolojinin büyük adımlarla geliştiği çağımızda sürekli artmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Eğitimi

Yazılım mühendisliği eğitiminin süresi dört yıldır. Eğitimin ilk yılında fizik, matematik, bilgisayar programlama gibi temel dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise bilgisayar bilimleri ve mühendisliğinin ve yazılım mühendisliğinin temel dersleri ve uygulama alanları dersleri yer alır.

Beykoz Üniversitesi yazılım mühendisliği lisans ders programına aşağıdaki dersler yer alır:

 • Fizik ve Matematik (Kalkülüs, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Olasılık Kuramı ve İstatistik, Ayrık Matematik)
 • Programlama
 • Yazılım Geliştirme
 • Mantıksal Tasarım
 • Veri Yapıları v Algoritmalar
 • Sistem Programlama
 • Bilgisayar Organizasyonu
 • İşletim Sistemleri
 • Algoritma Analizi
 • Bilgisayar Ağları
 • Veritabanı Sistemleri
 • Sistem Analizi ve Tasarımı
 • Yazılım Geliştirme Metodolojileri
 • Yazılım Testi
 • Yazılım Geliştirme Standartları
 • Siber Güvenlik
 • İnsan-Makine Etkileşimi
 • Web Uygulamaları Geliştirme
 • İnternet Programlama
 • Mobil Uygulama Geliştirme
 • Hesaplama Kuramı
 • Yapay Zeka
 • Robotik
 • Paralel ve Dağıtık Hesaplama
 • Veri Bilimi ve Analitiği

Görülüğü gibi yazılım mühendisliği programının derslerinin birçoğu bilgisayar mühendisliği programı ile ortaktır.  Diğer deyişle yazılım mühendisliği programı bilgisayar mühendisliğinin yazılım dalında uzmanlaşması anlamına gelir. Yazılım mühendisliğinin bilgisayar mühendisliğinden ayrı bir program olarak sunulması bu alandaki eleman ihtiyacının yüksek olmasındandır. Programda ayrıca seçmeli dersler yer alır.

Mühendislik Programlarının Birinci Sınıfında Ortak Dersler

Beykoz Üniversitesi’nde mühendislik programlarının birinci sınıfları bir ders hariç ortaktır, yani aynı derslerden oluşur. Birinci sınıfın ortak oluşu öğrenciye birinci sınıfın sonunda ders kaybı olmadan yatay geçiş yapma olanağı sağlar. Böylece üniversiteye girişte yaptığı tercihten memnun olmayan öğrenci bulunduğu mühendislik bölümünden başka bir mühendislik bölümün kaybı olmadan geçebilir.

Mühendislik programlarının birinci sınıfının ortak olması mühendislik programları arasında yandal ve çift anadal yapmayı kolaylaştırır.

Yetkinlik Geliştirme Programı

Günümüzde iş dünyası üniversite mezunlarının alanlarındaki teorik bilginin yanı sıra bazı kritik yetkinlikleri de edinmiş olarak iş yaşamına atılmalarını bekliyor. Üniversitemizin “Yetkinlik Geliştirme Programı” ile öğrencilerimizin öğrenim gördükleri alan bilgisinin yanı sıra 21. yüzyıl iş dünyasının ihtiyaç duyduğu temel ve yönetsel 14 Yetkinlikte kendilerini geliştirmiş olarak mezun olmalarını hedefliyoruz. Böylelikle fakültemizden mezun olan mühendis ve mimarlarımız iş dünyasına alan bilgilerinin yanı sıra öğrenim hayatları süresince kazandıkları kritik temel ve yönetsel yetkinlikler ile atılıyor ve kariyerlerine büyük bir avantaj ile başlıyor.

Staj ve İş Yerinde Çalışma

Yazılım mühendisliği eğitimi için staj ve iş yerinde çalışma önemlidir. Beykoz Üniversitesi’nin eğitim modeli sekiz dönemden oluşan dört yıllık lisans eğitiminin son döneminin eğitim görülen alandaki bir işyerinde çalışılmasına dayanır. Böylece öğrenci mezun olduğunda iş yaşamına bir adım önde başlar.

Yazılım Mühendisliği Eğitimi ile Alınan Diploma Ve Unvan

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Yazılım Mühendisliği Lisans Diploması ve Yazılım Mühendisi unvanı verilir.

Yüksek Lisans ve Doktora

Yazılım mühendisliği okuyanlar eğitimlerini yüksek lisans ve doktora düzeyinde devam edebilirler. Yüksek lisans yapanlar Yüksek Mühendis unvanını alırlar. Doktora yapanlar araştırmacı ve akademisyen olurlar. Yüksek lisans ve doktora düzeyinde yapay zeka, siber güvenlik, veri bilimi, robotik, yazılım mühendisliği gibi alanlarda uzmanlaşılabilir.

Yazılım Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışır?

Yazılım mühendisi analist, web tasarımcılığı, yazılım tasarım uzmanlığı, ağ ve internet uzmanlığı, veri mimarlığı, veri analistliği ve daha birçok alanda geniş bir çalışma yelpazesi vardır.

Yazılım Mühendisliğini Kimler Tercih Etmeli?

Bu mesleği seçmek isteyenlerin sürekli kendini yenileyebilen ve geliştiren, tasarım yeteceği olan, mantık yürütme kabiliyeti güçlü olan, sabırlı, dikkatli, takım çalışmalarının bir parçası olabilen, sorunları parçalara bölerek çözüm basamakları oluşturabilen kişiler olmaları gerekir.

Yazılım Mühendisliği için Önceden Bilgisayar Bilgisi Gerekiyor mu?

Hayır. Daha önceden programlama ve donanım konusunda bilgi sahibi olmak ilk sene alınacak derslere az bir katkı sağlar, ancak çok gerekli değildir ve büyük kolaylık sağlamaz.

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliğinin Farkı Nedir?

Bilgisayar mühendisliğinin kapsamı yazılım mühendisliğinin kapsamından geniştir. Bilgisayar mühendisliği yazılım yanında donanım alanını da içine alır. Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinin yazılım alanına odaklanmasıdır.

Yazılım Mühendisliği Mesleğinin Geleceği

Yazılım mühendisliği şimdi olduğu gibi gelecekte de aranan bir meslek olacaktır. Zira yapay zeka, veri bilimi, robotlar, akıllı kentler, sürücüsüz arabalar gibi geleceğe şekil verecek teknolojiler yazılım mühendisliğinin alanlarıdır.

        

Bu içerik 16/11/2022 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.