Programın Amacı

Odyometri Programının esas amacı, işitmeyi incelemek, işitme kaybı, bozukluğu veya denge bozukluğu tanısı ve rehabilitasyonu konusunda bilimsel yöntemleri bilen ve bu yöntemleri kullanabilen, işitme ve denge testlerini uygulayabilen ve Kulak Burun Boğaz uzman doktorları tarafından hastalara reçete ile verilen işitme cihazlarının kullanılması konusunda hastalara yardımcı olan sağlık personeli yetiştirmektir.  

Beykoz Üniversitesi Odyometri programının kurulduğu 2017 yılından itibaren Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan bir sağlık programıdır. Bu doğrultuda mezun olan öğrencilerin, kaliteli bir işitme sağlanabilmesi için hastalara işitme ve denge testlerini etkin bir şekilde uygulayabilen, Kulak Burun Boğaz kliniklerinde odyometrik destek verebilecek mezunlar vermeyi hedeflenmektedir. Program mezunları, doğum kliniklerinde yeni doğmuş bebeklere işitme testi uygulayabilir ve okullarda işitme tarama testi yapabilirler. Ayrıca işitme cihazı ve koklear implant distribütör firmalarında, odyolojik tanı merkezlerinde, kamu ve özel kuruluşlarda odyometri teknikeri olarak görev yapma imkanı bulunmaktadır.

2 yıllık bir önlisans programı olan Odyometri Programı, TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Program öğrencileri 3+1 Modeli ile öğrenim görürler. Bu model ile öğrencilerimiz program süresi olan 4 yarıyılın 3. yarıyılında yetkinlik dersleri, temel alan dersleri, mesleki alan uzmanlık derslerini tamamlar ve son 1 yarıyılda ise sektör işletmelerinde işyerinde uygulama eğitimi alırlar.

Mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarı oldukları taktirde üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yaparak ya da yurtdışında bir üniversitede lisanslarını tamamlayabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

Odyometri Programı mezunları Sağlık Bakanlığına bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında, özel işitme merkezlerinde, işitme cihazı satan firmalarda Odyometri Teknikeri /Odyometrist olarak çalışabilirler.

         

Bu içerik 25/04/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.