Geleceğin Teknolojilerini Geliştiren Mühendisleri Yetiştirmek

Bilgisayar mühendisliği bugünün ve geleceğin teknolojilerini, dolayısıyla da insan yaşamını biçimlendiren mesleklerin başında geliyor. Beykoz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği İngilizce Bölümü bugünün ve geleceğin yaratıcı bilgisayar mühendislerini yetiştirmeyi hedefliyor.

Bilgisayar Mühendisi Kimdir?

Bilgisayar mühendisliği, temel olarak bilgisayar bilimleri ile ilgili olan, bilgisayarın yardımcı olabileceği her konuda yazılım, test, analiz ve tasarımlar yapan, sosyal, teknolojik, bilimsel ve toplumsal konularda bilgisayara dayalı çözümler üreten bir mühendislik dalıdır.

Bilgisayar mühendisleri bilgisayar sistemlerinin hem yazılımlarının hem donanımlarının tasarlanması, kurulması ve geliştirilmesi için aktif görev alan kişilerdir. Bilgisayar ağının ihtiyacının belirlenmesi, ihale tekliflerinin değerlendirilmesi, kurumdaki şartnamelerin hazırlanması ve temin edilmesi, bilgisayar şirketlerine danışmanlık yapılması, bilgisayar donanımlarının tasarlanması, bilgisayara girilecek verilerle ilgili çalışma yapılması, sistem programcısı ve çözümleyicisi olarak çalışmak, yazılım konusunda çalışmalar yapmak bilgisayar mühendislerinin görevleri arasında yer alır.

Bilgisayar Mühendisi Nerede Çalışır?

Bilgisayar mühendisliğinin çalışma alanı oldukça geniştir. Bilgisayar mühendisi hemen her sektörde çalışır. Telekomünikasyon dünyası, eğlence sektörü, bankacılık, eğitim sektöründe, sanayi kuruluşlarında, hizmet sektöründe, kamu kuruluşlarına, her türlü ticari firmada bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaç teknolojinin büyük adımlarla geliştiği çağımızda sürekli artmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi

Bilgisayar mühendisliği eğitiminin süresi dört yıldır. Eğitimin ilk yılında fizik, matematik, bilgisayar programlama gibi temel dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise bilgisayar bilimleri ve mühendisliğinin temel dersleri ve uygulama alanları dersleri yer alır.

Beykoz Üniversitesi bilgisayar mühendisliği lisans ders programında seçmeli derslerin yanı sıra aşağıdaki dersler yer alır:

 • Fizik ve Matematik (Kalkülüs, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Olasılık Kuramı ve İstatistik, Ayrık Matematik)
 • Programlama
 • Yazılım Geliştirme
 • Mantıksal Tasarım
 • Veri Yapıları v Algoritmalar
 • Sistem Programlama
 • Bilgisayar Organizasyonu
 • İşletim Sistemleri
 • Bilgisayar Mimarisi
 • Algoritma Analizi
 • Bilgisayar Ağları
 • Veritabanı Sistemleri
 • Yazılım Mühendisliği
 • Siber Güvenlik
 • İnsan-Makine Etkileşimi
 • Web Uygulamaları Geliştirme
 • İnternet Programlama
 • Mobil Uygulama Geliştirme
 • Hesaplama Kuramı
 • Yapay Zeka
 • Robotik
 • Paralel ve Dağıtık Hesaplama

Programda ayrıca seçmeli dersler yer alır.

Mühendislik Programlarının Birinci Sınıfında Ortak Dersler

Beykoz Üniversitesi’nde mühendislik programlarının birinci sınıfları bir ders hariç ortaktır, yani aynı derslerden oluşur. Birinci sınıfın ortak oluşu öğrenciye birinci sınıfın sonunda ders kaybı olmadan yatay geçiş yapma olanağı sağlar. Böylece üniversiteye girişte yaptığı tercihten memnun olmayan öğrenci bulunduğu mühendislik bölümünden başka bir mühendislik bölümün kaybı olmadan geçebilir.

Mühendislik programlarının birinci sınıfının ortak olması mühendislik programları arasında yandal ve çift anadal yapmayı kolaylaştırır.

Yetkinlik Geliştirme Programı

Günümüzde iş dünyası üniversite mezunlarının alanlarındaki teorik bilginin yanı sıra bazı kritik yetkinlikleri de edinmiş olarak iş yaşamına atılmalarını bekliyor. Üniversitemizin “Yetkinlik Geliştirme Programı” ile öğrencilerimizin öğrenim gördükleri alan bilgisinin yanı sıra 21. yüzyıl iş dünyasının ihtiyaç duyduğu temel ve yönetsel 14 Yetkinlikte kendilerini geliştirmiş olarak mezun olmalarını hedefliyoruz. Böylelikle fakültemizden mezun olan mühendis ve mimarlarımız iş dünyasına alan bilgilerinin yanı sıra öğrenim hayatları süresince kazandıkları kritik temel ve yönetsel yetkinlikler ile atılıyor ve kariyerlerine büyük bir avantaj ile başlıyor.

Staj Ve İş Yerinde Çalışma

Bilgisayar mühendisliği eğitimi için staj ve iş yerinde çalışma önemlidir. Beykoz Üniversitesi’nin eğitim modeli sekiz dönemden oluşan dört yıllık lisans eğitiminin son döneminin eğitim görülen alandaki bir işyerinde çalışılmasına dayanır. Böylece öğrenci mezun olduğunda iş yaşamına bir adım önde başlar.

İngilizce

Bilgisayar mühendislerinin İngilizce bilmesi mesleklerindeki gelişmeleri izleyebilmeleri, uluslararası firmalarda çalışabilmeleri, yurt dışı ile iletişim kurabilmeleri açısından önemlidir. Bu nedenle Beykoz Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği programı dili İngilizcedir.

Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi ile Alınan Diploma ve Unvan

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Bilgisayar Mühendisliği Lisans Diploması ve Bilgisayar Mühendisi unvanı verilir.

Yüksek Lisans ve Doktora

Bilgisayar mühendisliği okuyanlar eğitimlerini yüksek lisans ve doktora düzeyinde devam edebilirler. Yüksek lisans yapanlar Yüksek Mühendis unvanını alırlar. Doktora yapanlar araştırmacı ve akademisyen olurlar. Yüksek lisans ve doktora düzeyinde yapay zeka, siber güvenlik, veri bilimi, robotik, yazılım mühendisliği gibi alanlarda uzmanlaşabilir.

Bilgisayar Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışır?

Bilgisayar mühendisliği dalının başlıca çalışma alanları donanım, yazılım, sistem ve network olarak dörde ayrılabilir. Bilgisayar mühendisinin analist, web tasarımcılığı, yazılım tasarım uzmanlığı, banka yöneticiliği, donanım mühendisliği, kontrol mühendisliği, grafik tasarım ve çizim, ağ ve internet uzmanlığı, konfigürasyon yöneticiliği, veri mimarlığı, veri analistliği, robotik mühendisliği ve daha birçok alanda geniş bir çalışma yelpazesi vardır.

Bilgisayar Mühendisleri Kolay İş Bulur Mu?

Bilgisayar mühendisliği uzun süredir revaçta olan bir meslektir. Bilgisayar mühendisi ihtiyacı günden güne artmaktadır. Günümüzde neredeyse her sektörde veri tabanı tasarım ve yöneticisine, ağ güvenliği uzmanına, yazılımcıya ve bilgisayar mühendislerinin iş alanındaki birçok uzmana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği iş bulma konusunda zorluk yaşanmayan mesleklerden biridir.

Bilgisayar Mühendisliğini Kimler Tercih Etmeli?

Bu mesleği seçmek isteyenlerin sürekli kendini yenileyebilen ve geliştiren, tasarım yeteceği olan, mantık yürütme kabiliyeti güçlü olan, sabırlı, dikkatli, takım çalışmalarının bir parçası olabilen, sorunları parçalara bölerek çözüm basamakları oluşturabilen kişiler olmaları gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği Okumak İçin Önceden Bilgisayar Bilgisi Gerekiyor mu?

Hayır. Daha önceden programlama ve donanım konusunda bilgi sahibi olmak ilk sene alınacak derslere az bir katkı sağlar, çok gerekli değildir ve büyük kolaylık sağlamaz.

Bölümün İngilizce Olması Önemli mi?

Evet. Bilgisayar mühendisliğinde iyi düzeyde İngilizce bilmek oldukça önemlidir. Bilgisayar ile ilgili bütün terimler İngilizcedir. Bilgisayar alanı sürekli gelişen bir alandır. Bilgisayar mühendisi gelişmeleri izleyebilmek için İngilizce bilmelidir. Ayrıca mezun olduktan sonra global firmalarda çalışmak isteyenlerin İngilizce öğrenmesi gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliğinin Farkı Nedir?

Bilgisayar mühendisliğinin kapsamı yazılım mühendisliğinin kapsamından geniştir. Bilgisayar mühendisliği yazılım yanında donanım alanını da içine alır. Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinin yazılım alanına odaklanmasıdır.

Bilgisayar Mühendisliği Mesleğinin Geleceği

Bilgisayar mühendisliği şimdi olduğu gibi gelecekte de aranan bir meslek olacaktır. Zira yapay zeka, veri bilimi, robotlar, akıllı kentler, sürücüsüz arabalar gibi geleceğe şekil verecek teknolojiler bilgisayar mühendisliğinin alanlarıdır.

         

Bu içerik 29/06/2021 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.