Programın Amacı

Firmalar için aşçılık yemek pişirmekten ibaret değildir. Gıda mevzuatı ve yönetmeliklerini bilmeden, beslenmenin temel ilkelerini bilmeden, dünya mutfaklarını tanımadan, bireyler arası iletişim ve yönetim ilkelerini bilmeden, bir kariyer tasarımı yapmak, mümkün değildir.

Beykoz Üniversitesi Aşçılık Programı ile hali hazırda var olan bu sanatı, eğitim ve öğretim ile birleştirerek bir kariyer planına dönüştürüp gelecek tasarımı inşa etmek amaçlanmıştır.  İletişimden işletmeye, beslenme ilkelerinden dünya mutfaklarına, protokol kurallarından mekân tasarımına kadar tam donanımlı bilgi ve uygulama ile yetişecek olan öğrencilerimiz 120 krediyi tamamlayan 4 dönemlik eğitimini bitirdikten sonra profesyonel şekilde mesleklerini icra edecek yeterlilik ve yetkinliğe sahip olabileceklerdir.

Mezunların Çalışma Alanları

Turizmde hizmet veren konaklama, yiyecek içecek, banket ve endüstriyel yemek, özel ve devlet kurumlarının yiyecek ve içecek ile ilgili birimlerimde çalışabilmektedir.

Program TYT puan türü ile öğrenci kabul etmektedir. Öğrencilerin %10’una tam burs verilecektir. Programın öğretim dili Türkçe olup isteyen öğrenciler bir yıl isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi alabileceklerdir. Programın öğrenim süresi 4 yarıyıl olup, Üniversitede ön lisans düzeyinde öğretim gören öğrencilere, bu öğretimlerini tamamlamak için tanınacak azami süre dört yıldır.

         

Bu içerik 05/09/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.