Programın Amacı

Mimari Restorasyon, tarihsel ve kültürel anlamda değer taşıyan ve kültür varlığı olarak değerlendirilen mimari eserlerin bilimsel ve doğru yöntemlerle korunmasını ve onarılmasını sağlayarak geleceğe aktarılmasını amaçlayan bir meslek dalıdır.

Beykoz Üniversitesi Mimari Restorasyon Önlisans Programı 2018 yılında kurulmuş, dinamik ve modern eğitim anlayışına sahip bir programdır.  Güçlü akademik kadrosu ile güncel restorasyon anlayışlarını ve uluslararası restorasyon tekniklerini öğrencilerine aktarmayı amaçlamış ve bu doğrultuda kamu ve özel kuruluşlarda aranılan altyapıya sahip mezunlar yetiştirmeyi ilke edinmiştir.

2 yıllık bir önlisans programı olan Mimari Restorasyon Programı, TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Program öğrencileri 3+1 Modeli ile öğrenim görürler. Bu model ile öğrencilerimiz program süresi olan 4 yarıyılın 1,2 ve 4. yarıyıllarında yetkinlik dersleri, temel alan dersleri, mesleki alan uzmanlık derslerini tamamlar, 3. yarıyılda ise sektör işletmelerinde işyerinde uygulama eğitimi alırlar.

Mezun olan öğrenciler ÖSYM’nin yapmış olduğu Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilir ya da yurtdışında bir üniversitede lisanslarını tamamlayabilirler.  Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip başarılı puanı almaları durumunda, üniversitelerin kontenjanları dahilinde; Çini, El Sanatları, Eski Çini Onarımları, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Mimarlık, Restorasyon ve Konservasyon, Şehir ve Bölge Planlama ile Tezhip bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans mezunu olabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

Mimari Restorasyon Programı mezunları “Mimari Restorasyon Teknikeri” ve “Restoratör” unvanlarını alırlar. 29 Ağustos 2013 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan, 2013/5212 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile önlisans programlarından mezunlarının “Restoratör” unvanı ile istihdam edilmelerinin yolu açılmıştır.

Mimari Restorasyon Programı mezunlarının, restorasyon proje ve uygulama firmaları ile mimarlık bürolarında çalışma olanağı bulunmaktadır.  Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ilgili birimler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı birimler, Milli Saraylar, müzeler, belediyeler gibi çok çeşitli kamu kuruluşlarında ve arkeolojik kazılarda görev alabilirler.

         

Bu içerik 25/04/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.