Programın Amacı

İç Mekân Tasarımı, mimari mekanların iç bölümlerinin işlev ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak multidisipliner bir yaklaşımla tasarlanmasını amaçlayan bir meslek dalıdır.

Beykoz Üniversitesi İç Mekân Tasarımı Programı 2017 yılında kurulmuş, yenilikçi ve özgün bir eğitim modeline sahip bir önlisans programdır.  Güçlü akademik kadrosu ile güncel tasarım yaklaşımlarını ve her gün yenilenmekte olan yapı malzemesi bilgilerini öğrencilerine aktarmayı amaçlamış ve bu doğrultuda yaratıcı ve teknik donanımı yeterli tasarımcı ve uygulayıcı mezunlar vermeyi ilke edinmiştir.

2 yıllık bir önlisans programı olan İç Mekân Tasarımı Programı, TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Program öğrencileri 3+1 Modeli ile öğrenim görürler. Bu model ile öğrencilerimiz program süresi olan 4 yarıyılın 3 yarıyıllarında yetkinlik dersleri, temel alan dersleri, mesleki alan uzmanlık derslerini tamamlar, son 1 yarıyılda ise sektör işletmelerinde işyerinde uygulama eğitimi alırlar.

Mezun olan öğrenciler ÖSYM’nin yapmış olduğu Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilir ya da yurtdışında bir üniversitede lisanslarını tamamlayabilirler.  Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip başarılı puanı almaları durumunda, üniversitelerin kontenjanları dahilinde; El Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, Restorasyon ve Konservasyon ile Tezhip bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans mezunu olabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

İç Mekân Tasarımı Programı mezunları “İç Mekân Tasarımı Teknikeri” unvanını alırlar.  Program mezunları; iç mimarlık ofislerinin, mimarlık bürolarının ve mobilya imalat firmalarının tasarım ekiplerinde yer alabilirler.  Ayrıca tekniker olarak mimari ve iç mimari projelerin çizim ve imalat süreçlerinde çalışma olanağı bulabilirler.  Aynı zamanda, yapı ve dekorasyon malzemesi üretici firmalarının satış ve pazarlama departmanlarında satış temsilcisi, ürün geliştirme departmanlarında ise ürün tasarım ve denetleme sorumlusu olarak görev yapabilirler. 

         

Bu içerik 25/04/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.