Programın Amacı

Diyaliz Programının amacı, diyaliz tedavisi gerektiren hastalıklarda, hastanın diyaliz makinesine alınması, takibi ve tedavisi, diyaliz işlemlerinin sonlandırılması aşamalarında, diyaliz makinesinin bakımının yapılmasının yanında hasta ve yakınlarının diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirilmesi aşamalarında, diyaliz ünitelerinde çalışacak teknik eleman yetiştirmektir.

Beykoz Üniversitesi Diyaliz Programının kurulduğu 2017 yılından itibaren Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan bir sağlık programıdır. Üniversitemiz, diyaliz cihaz ekipmanlarının kullanımı ve bakımı konusunda teorik ve pratik bilgiye sahip, alan terminolojisine hakim ve terminolojiyi etkin kullanabilen, diyaliz cihazını işlem için hazırlayan ve sonlandırabilen, temel hasta bakım ilkelerini bilen, meslek ahlakı bilincine sahip mezunlar vermeyi hedeflemektedir.

2 yıllık bir önlisans programı olan Diyaliz Programı, TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Program öğrencileri 3+1 Modeli ile öğrenim görürler. Bu model ile öğrencilerimiz program süresi olan 4 yarıyılın 3 yarıyılında yetkinlik dersleri, temel alan dersleri, mesleki alan uzmanlık derslerini tamamlar ve son 1 yarıyılda ise sektör işletmelerinde işyerinde uygulama eğitimi alırlar.

Mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarı oldukları taktirde üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yaparak ya da yurtdışında bir üniversitede lisanslarını tamamlayabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

Bu doğrultuda mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında, özel diyaliz merkezlerinde Diyaliz Teknikeri olarak çalışabilirler.

         

Bu içerik 25/04/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.