Programın Amacı

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programının temel amacı hastalıkların doğru, net, kararlı ve tekrarlanabilir bir şekilde erken teşhis ve tanı konmasını sağlayan tıbbi görüntüleme cihazlarının kullanımında yetkin teknikerlerin yetiştirilmesi  sağlamaktadır. Alınan öğretim ile Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans, Ultrasonografi, Nükleer Tıp gibi görüntüleme sistemlerinin kullanımı, tamir-bakım, uygulama alanlarında yeterli ve gerekli bilgi ve tecrübe ve bilgi sahibi olurlar.

Programın kazandıracağı öğretim  ile alanlarında teorik  genel ve güncel bilgiyi almalarının yanında bu tip cihazların uygulamalı olarak kullanımlarında uygun eğitim laboratuvarlarında eğitim görmeleri amaçlanmaktadır.

Mezunların Çalışma Alanları

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri  programından mezun olanlar Sağlık Teknikeri ünvanı ile Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda, Üniversite hastanelerinde, özel hastaneler, görüntüleme merkezleri ve polinikliklerde iş imkanı bulabilmektedir.

Ayrıca alınacak olan eğitim ile bu tip cihazların satışını yapan firmalarda teknik servis departmanında aktif olarak çalışabilirler.

Bölümde mesleki uzmanlık ders kapsamında verilen Nükleer Fizik, Nükleer Tıp, Nükleer Manyetik Rezonans gibi dersler ile nükleer  alanında öğrencinin donanımlı bir şekilde mezun olmasın amaçlanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda ülkemizin yapacağı nükleer enerji santrallerinde bu konuda temel bilim ve teknik bilgiye sahip tekniker ihtiyacıda söz konusu olacaktır.Bu nedenle nükleer alanında bilgili ve tecrübeli adaylara olan ihtiyaç artacaktır. Bölümümüzde mezun olan öğrencilerimiz gelecekte kurulması planlanan nükleer santrallerde alacağı öğretim ile istihdam edilebilme durumu  oluşacaktır.

         

Bu içerik 25/04/2019 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.