Programın Amacı

Dünyayı hızla etkileyen küreselleşme olgusu ile birlikte işletmeler, uluslararası alanda başarılı olmak için uluslararası ticareti ve mevzuatı iyi bilen nitelikli elemanlara her geçen gün daha çok ihtiyaç duymaktadır. Dış ticaret programı sektörün bu ihtiyacını giderme amacı ile 2008 yılından açılmıştır. Dış Ticaret Programı ile öğrencilere uluslararası ticaret, dış ticaretin finansmanı, ithalat-ihracat mevzuatı, gümrük mevzuatı, uluslararası pazarlama gibi konular yanında işletme ve lojistik alanında bilgiler de sunulmaktadır.

2 yıllık bir önlisans programı olan Dış Ticaret , TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Dış Ticaret Programının amacı farklılaşan uluslararası ticari faaliyetlerin ve iş süreçlerinin yürütülmesi ve takibini yapabilecek yeterlilikte, bilgi ve iletişim teknolojisine hakim, hızlı çözüm üretme becerisi ile donanmış dış ticaret meslek uzmanlarını yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda dış ticaret programında teorik derslerin yansıra  3+1 eğitim Modeli ile uygulanmaktadır. Bu model ile öğrencilerimiz program süresi olan 4 yarıyılın 3 yarıyılında yetkinlik dersleri, temel alan dersleri, mesleki alan uzmanlık derslerini tamamlar ve son 1 yarıyılda ise sektör işletmelerinde işyerinde uygulama eğitimi alırlar. 

Mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarı oldukları taktirde üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yaparak ya da yurtdışında bir üniversitede lisanslarını tamamlayabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

İhracat ve ithalat şirketleri, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki temsilcilikleri, Bankalar, Gümrük işlemleri ve hizmet sunan şirketler, Gümrük Müşavirliği, Ulusal ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Firmaları, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı.

         

Bu içerik 13/01/2021 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.