Programın Amacı

Türkiye’nin 2023 yılı hedefi olarak gösterilen 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşılmasının ve dünya ile rekabet edilebilir maliyetlerin oluş­turulmasının yolu, taşımacılık maliyetlerinin uygunluğu ile olabilecektir. Bu imkanı ancak büyük miktarlarda eşya taşıyabilecek kapasitesi olan demiryolu taşımacılığı sağlayabilecektir. Son yıllarda yeni bir demiryolu seferberliğine dönüşen girişimler sonucunda, ülkemizde yılda ortalama 134 km’den 18 km’ye düşen demiryolu yapımı yılda ortalama 135 km’ye ulaşmıştır. Öte yandan kentsel lojistik içinde yer alan uygulamalar bağla­mında; dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alan İstanbul’da ula­şım probleminin çözümü için toplu taşımaya ağırlık verilmektedir. Ana ray­lı sistem hatları ile entegre tali sistemler, daha düşük kapasiteli metrolar, hafif metrolar, tramvaylar, monoray-hava raylar, füniküler ve diğer basit sistemlerin devreye konulması ilgili kurumların gündemindedir. Raylı sis­temlerin gelişmesi ile bu alanda duyulan nitelikli işgücüne ihtiyaç artmış ve artmaya devam etmektedir.

Raylı Sistemler İşletmeciliği programı demiryolu taşımacılığının işletmecilik kesiminde ara kademe eleman ihtiyacına yanıt verebilecek iktisadi, idari ve iletişimsel becerilerle donanmış; küreselleşmenin de etkisiyle giderek çok kültürlü bir nitelik kazanan günümüz toplumunda becerilerini ulusal ve uluslararası ortamda toplumun ve sektörün hizmetine sunabilecek; değişime ayak uydurma, karar alma ve problem çözme ve öğrenme yetenekleri gelişkin; girişimci bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

2 yıllık bir önlisans programı olan Raylı Sistemler İşletmeciliği, TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Program öğrencileri 3+1 Modeli ile öğrenim görürler. Bu model ile öğrencilerimiz program süresi olan 4 yarıyılın 3 yarıyılında yetkinlik dersleri, temel alan dersleri, mesleki alan uzmanlık derslerini tamamlar ve son 1 yarıyılda ise sektör işletmelerinde işyerinde uygulama eğitimi alırlar.

Mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarı oldukları taktirde üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yaparak ya da yurtdışında bir üniversitede lisanslarını tamamlayabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

Mezunların kent içi ve kentler arası raylı sistemlerin yoğun olarak kullanıldığı ilgili kurumlarında; demiryolu taşımacılık sektörünün demiryolu operasyonları departmanlarında çalışma olanakları bulunmaktadır.

         

Bu içerik 13/01/2021 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.