Programın Amacı

Denizyolu taşımacılığı, tarihi milattan önce 3200’lere dayanan dünyanın en eski taşımacılık şeklidir ve günümüzde 13,55 milyar tona ulaşan dünya taşımacılık hacminin %84’ü denizyolu taşımacılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı verilerine göre dış ticaret taşımalarının yaklaşık 310 milyon tonu denizyolu ile gerçekleştirilmektedir. Ticaret hacmine bağlı olarak her sene artış gösteren ve hem teknoloji hem de küreselleşmenin etkisiyle gelişimi ve değişimi hiç bitmeyen denizcilik sektörü “Deniz ticareti” ve “Deniz turizmi” olarak 2 ana alan özelinde yapılanmaktadır. Birbirine bağımlı birçok alt kol ve sektörden oluşan denizyolu taşımacılığı sektörünün öncelikli ihtiyacı ise, eğitimli personel ve nitelikli iş gücü olmaktadır.

Beykoz Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği Önlisans Programı kurulduğu 2008 yılından bu yana Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan, bugüne dek sektöre bir çok denizcilik profesyoneli yetiştirmiş bir programdır. 2 yıllık bir önlisans programı olan Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı, TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Program öğrencileri 3+1 Modeli ile öğrenim görmektedirler. Bu model ile öğrencilerimiz program süresi olan 4 yarıyılın 3 yarıyılında yetkinlik dersleri, temel alan dersleri, mesleki alan uzmanlık derslerini tamamlar ve son 1 yarıyılda ise sektör işletmelerinde işyerinde uygulama eğitimi almaktadırlar.

Mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarı oldukları taktirde üniversitelerin; "Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, İşletme, Lojistik Yönetimi, Uluslararası İşletme Yönetimi, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik" gibi 4 yıllık lisans programlarına geçiş yaparak ya da yurtdışında bir üniversitede lisans eğitimlerini tamamlayabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı mezunları, hem deniz ticareti hem de deniz turizmi alanlarında istihdam edilmektedir. Deniz ticareti alanında çalışmayı tercih eden öğrencilerimiz limanlar, gemi yönetim firmaları, gemi acenteleri, gemi tedarik firmaları, brokerlik firmaları, deniz sigorta firmaları, hat acenteleri ve forwarding firmalarında çalışabilmektedirler. Deniz turizmi alanında kariyerlerine devam etmek isteyen mezunlarımız ise marinalar, yat kiralama ve satış firmaları, yat tedarik firmaları ve kurvaziyer işletme firmalarında çalışabilmektedirler.

         

Bu içerik 29/06/2021 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.