Yapay Zeka (İngilizce) Yüksek Lisans Programı (Tezli-Tezsiz)

PROGRAMIN AMACI

Yapay Zeka, bilişim alanının ve bilgi toplumunun son yıllarda öne çıkan çekirdek unsuru olmakla birlikte, birçok başka alan ile iç içe ve kapsayıcı yapıdadır. Yapay Zeka Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarımızın ana amacı, tüm alanları kapsayan yapay zeka uygulamaları konusunda bilimsel ve teknik bilgi birikim ve deneyime sahip, gelişen teknolojiyi takip edebilen ve uygun çözümler sunabilen yapay zeka uzmanları yetiştirmektir. Bu doğrultuda; bilgisayar, yazılım ve diğer ilgili alanlardan mezun olmuş olan öğrencilerin, yapay zeka alanına kazandırılarak, bu alanda yüksek olan iş gücü gereksinimleri ile donanımlı olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.


 

KARİYER FIRSATLARI

Yapay zeka uygulamaları son yıllarda başta üretim, bankacılık ve finans, sağlık, hizmetler, ticaret, eğlence, sanat ve tasarım, eğitim, kamu olmak üzere her alanda hızla yaygınlaşmaktadır. Bu olguyu Yapay Zeka Çağı olarak adlandırabiliriz. Bu nedenle her alanda yapay zeka uzmanlarına gereksinim bulunmaktadır. Yapay zeka uzmanları yalnızca bilişim sektöründeki kuruluşlarda değil her sektördeki kuruluşlarda bilişim uygulamaları ile ilgili birimlerde çalışabilmektedir.Yapay Zeka Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı mezunları bu gereksinime yanıt verecektir.


 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Yapay Zeka Tezli Yüksek Lisans Programına öğrenci kabulünde lisans derecesinin bilgisayar alanında (Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, İşletme Bilişimi, Yönetim Bilişim Sistemleri gibi), belirli mühendislik ve fen alanlarında (Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Matematik, Matematik Mühendisliği, Yöneylem Araştırması, İstatistik, Fizik gibi) veya bilgisayar uygulamaları alanlarında olması gerekmektedir.


 

NEDEN HEM TEZLİ HEM TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Yapay Zeka Yüksek Lisans Programları hem profesyonel hayata hem de araştırmaya ve akademik hayata yönelik olarak hem tezli program hem tezsiz program olarak sunulmaktadır.


 

PROGRAMIN SÜRESİ

Tezsiz Yüksek Lisans Programının süresi 3 yarıyıldır. Tezli Yüksek Lisans Programı ise en az 4 yarıyıl, en fazla 6 yarıyılda tamamlanır.


PROGRAMIN YAPISI

Tezsiz program 10 ders ve Yüksek Lisans Dönem Projesi’nden, tezli program ise 7 ders, seminer dersi ve Yüksek Lisans Tezinden oluşur.

Dersler zorunlu dersler ve seçmeli derslerden oluşur. Derslerden bazıları aşağıdadır:

  • Yapay Zekanın Temelleri
  • Yapay Zeka Güncel Araştırma Konuları
  • Programlama Çalıştayı
  • Veri Yapıları ve Algoritmalar
  • Veri Bilimi ve Veri Analitiği
  • Veri Ambarlama ve Madenciliği
  • Büyük Veri
  • Bulutta Veri Analitiği
  • İnsan Bilgisayar Etkileşimi
  • Bilgi Güvenliği Yönetimi

PROJE ODAKLI ÖĞRENME

Yapay Zeka Yüksek Lisans Programı Proje Odaklı Öğrenme (Project-Based Learning PBL) yaklaşımı ile yürütülmektedir.  Her dersin bir Proje Odaklı Öğrenme bileşeni bulunur ve öğrenci dersi veren öğretim üyesinin gözetiminde bir veya daha fazla proje yapar. Projeler belirli araçlar kullanılarak yapılır, böylece öğrenci yapılan proje konusundaki yapay zeka araçlarını da öğrenmiş olur.


 

PROGRAMIN DİLİ

Yapay Zeka Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programlarının eğitim-öğretim dili İngilizcedir. İngilizce düzeyi yeterli olmayan adaylar İngilizce hazırlık eğitimine tabi edilirler.


 

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME

Başvurular için, öncelikli olarak Lisansüstü Programlar Enstitüsü online başvuru formu doldurulmalıdır.

Yapay Zeka Tezli Yüksek Lisans Programına başvuru yapan adayların, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) Sayısal (SAY) puan türünde en az 55 puan sınav sonucu olması gerekmektedir. Yapay Zeka Tezsiz Yüksek Lisans Programına başvurularda ALES koşulu bulunmamaktadır.

Yapay Zeka Yüksek Lisans Programlarının eğitim dili İngilizce olduğu için, programa başvuru yapan adayların dil yeterliliklerini belgeleyen, geçerli tarihli sınav sonucunun bulunması gerekmektedir. YDS, YOKDİL sınavlarından en az 60 puan veya ÖSYM tarafından eşdeğerliliği kabul edilen bir uluslararası yabancı dil sınavından ilgili puanın muadili (TOEFL: 72, PEARSON PTE ACADEMIC: 55) bir sınav sonucu olması gerekmektedir. Söz konusu sınavlardan sonucu bulunmayan adaylarımız, Beykoz Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavına girebilirler, 60 puan ve üzeri alan adaylar koşulu sağlamaktadır. İngilizce yeterlilik belgesi temin edemeyen adaylar, İngilizce hazırlık sınıfında eğitime tabi edilirler.


 

EĞİTİM YERİ, GÜNLERİ VE SAATLERİ

Dersler Beykoz Üniversitesi Kavacık Yerleşkesinde, hafta içi günlerde 19.00 - 21.45; Cumartesi günleri 10.00-16.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Üniversitemizle kurumlar arasında yapılabilecek anlaşmalarla, sadece ilgili kurumun yukarıda belirtilen kabul koşullarını sağlayan çalışanları için, özel bir program oluşturulabilir. Bu durumda dersler kısmen veya tamamen kurumun belirleyeceği bir mekanda da yapılabilir.


 

ÖĞRENİM ÜCRETİ

Program öğrenim ücreti ve ödeme koşulları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

İngilizce Hazırlık sınıfı ayrıca ücretlendirilmektedir.


 

Yapay Zeka (İngilizce) Yüksek Lisans Programı Taslak Ders Planı (Tezli-Tezsiz)


AKADEMİK KADRO

Yapay Zeka Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programları Dr. Öğr. Üyesi Özlem Feyza Erkan koordinatörlüğünde güçlü bir akademik kadro ile yürütülmektedir. Akademik kadro alanın güncel araştırma konularına hakim genç akademisyenlerden ve kendi alanlarında öne çıkan deneyimli akademisyenlerden oluşmaktadır.

Bu içerik 24/06/2024 tarihinde güncellenmiştir.

HABERDAR OLUN

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.

Tercih Danışmanlığı